Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta takip edilecek 5 önemli gelişme

Bitcoin yeniden 42 bin doların üzerine çıkıp önemli bir yükseliş hareketi yaparken, bu hafta ABD'de yapılacak toplantıların fiyatın bu gidişatında ciddi bir etkisi olabilir. Sabit coin'lerle ilgili bir raporun yayımlanacağı bu haftada ayrıca, kripto paraların riskleri ve regülasyonların tartışılacağı ayrı bir toplantı daha yapılacak.

Yaklaşık 2 hafta önce ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri sabit tuttuğunu açıklamasının ardından kısa bir yükseliş hareketi yapsa da, daha sonra yeniden geriye çekilen Bitcoin, bu hafta sonu ise sert bir yükseliş hareketine başladı ve Pazar gecesi itibariyle 42 bin 700 doların da üzerine çıktı.

Bitcoin’in bu gidişatını sürdürüp sürdüremeyeceği dikkatle izlenirken, bu hafta da ABD’de kripto paraları yakından ilgilendiren toplantılar yapılacak.

Sabit coin raporu geliyor

Haftanın ilk önemli toplantısı Temsilciler Meclisi Komitesi’nde yarın TSİ 18’de başlayacak. Dijital Varlıklar ve Finansın Geleceği başlıklı toplantıda Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, sabit coin’ler hakkında bir rapor yayımlayacak. Bilindiği üzere ABD’de sabit coin’ler uzun süredir tartışma konusu ve devlet bu tarz kripto paraları ciddi şekilde regüle etmek istiyor.

CFTC başkanı ve Bankman-Fried katılacak

Çarşamba günü ise yine TSİ 18’de bir önemli toplantı daha yapılacak. “Dijital varlıkları araştırmak: Riskler, regülasyon ve inovasyon” başlığı altında gerçekleşecek olan toplantıya Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam ve FTX CEO’su Sam Bankman-Fried katılacak. Benham’ın kurumu adına kripto para regülasyonlarında daha fazla yetki istemesi bekleniyor. Genç CEO Bankman-Fried da Aralık ayı başında birçok ünlü CEO ve yöneticinin katıldığı Kongre toplantısında da bulunmuş ve kripto paralarla ilgili soruları yanıtlamıştı.

Disney’in bilançosu bekleniyor

Aynı gün, ünlü eğlence şirketi Disney’in de kazanç raporu açıklanacak. Bu raporun açıklanacağı toplantıda da şirket yöneticileri, metaverse adımlarıyla ilgili bazı açıklamalar da yapabilirler.

Enflasyon açıklanacak

ABD’de Perşembe günü de TÜFE açıklanacak. Uzmanlar aylık artışın %0.5, yıllık artışın ise %7.3 olmasını bekliyorlar. Bu rakamlar da TSİ 16.30’da duyurulacak.

Bloomberg’den önemli zirve…

Öte yandan finans kuruluşu Bloomberg de Cuma günü Bloomberg Power Players Zirvesi’ni yapacak. TSİ 00.50’de “NFT’ler: Spor hatırları” ve 01.20’de de Kripto paralar: İş dünyası ve sporun kesişimi adlı paneller düzenlenecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl