Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta takip edilecek önemli gelişmeler

Bitcoin'in müthiş bir ralli yaptığı ve 44 bin dolar seviyelerinden 67 bin dolara kadar çıktığı Ekim ayında SEC'nin ETF onaylarından Facebook'un Metaverse açıklamasında kadar fiyatı yukarı iten birçok etken yer alırken Kasım ayında da özellike ABD Merkez Bankası FED'in faiz kararı ve varlık alımlarındaki politikası merakla bekleniyor.

Bitcoin, Ekim ayını 60 bin dolar seviyesinin üzerinde kapatırken, Kasım ayındaki gidişat da özellikle FED’in para politikalarıyla doğru orantılı olacak.  En büyük kripto paranın hareketlerini etkileyecek önemli gelişmelerden biri de ABD Merkez Bankası’nın (FED) varlık alımlarını azaltmaya başlayıp başlamayacağı konusu…

Açıklama Çarşamba günü

FED başkanı Jerome Powell, bir süredir varlık alımlarının kademeli olarak azaltılmasını plânladıklarını belirtiyordu ancak Powell aynı zamanda ülkedeki enflasyonun da beklenenden daha uzun sürebileceğini söylüyordu. Bu yüzden FED’in faiz ve varlık alım politikaları da merakla bekleniyor. Konuyla ilgili FED toplantısı Çarşamba günü yapılacak ve uzmanlar FED’in varlık alımlarını azaltmaya başlayacağını açıklamasını öngörüyor.

Square kazanç raporu geliyor

Perşembe günü ise Bitcoin’e verdiği destek ve yatırımlarıyla bilinen Jack Dorsey’nin yönettiği Square şirketinin kazanç raporu açıklanacak. Geçtiğimiz aylarda Avustralyalı ödeme şirketi AfterPay’i 29 milyar dolara satın alan Square, 2021 yılı ikinci çeyrek raporunda müşterilerinin CashApp uygulaması vasıtasıyla 2.7 milyar dolarlık Bitcoin aldıklarını açıklamıştı. Ağustos ayından bu yana gelen müthiş fiyat artışıyla beraber bu rakamın da hangi seviyede olduğu bu açıklamayla ortaya çıkacak. Square firması, 2020’nin sonunda 50 milyon, 2021’in başında ise 170 milyon dolarlık Bitcoin almıştı.

Avrupa Merkez Bankası’ndan dijital euro açıklaması

Son dönemde dijital euro çalışmalarını hızlandıran ve başkan Lagarde’ın sürekli olarak kripto paralara karşı çıkmasıyla bilinen Avrupa Merkez Bankası (ECB) da Perşembe günü dijital euro çalışmalarıyla ilgili bilgi verecek. ECB yönetim kurulu üyesi ve Dijital Euro Görev Gücü Başkanı Fabio Panetta, kurum adına konuşacak. ECB’den daha önce yapılan açıklamada dijital euronun, Bitcoin’e göre daha çevre dostu olduğu belirtilmişti.

Perşembe günü ayrıca ABD’de tarım dışı istihdam verileri de açıklanacak. Eylül ayı rakamları, 194 binle beklentilerin çok altında kalmıştı. Ülkedeki işsizlik oranının da Eylül ayında yüzde 4,8 olduğu belirtilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl