Suların durulmadığı Venezuela’dan yeni bir kripto para hamlesi

Bir süredir ekonomik kriz ve ABD yaptırımlarıyla boğuşan Venezuela'da, Maduro hükümeti yeni bir adım attı ve ulusal bir kripto para havale sistemini başlattı. İlk etapta desteklenen kripto paralar BTC ve LTC.

3642 0

Venezuela‘da Maduro hükümeti, bir kripto para havale hizmetini başlattı. Venezuela’da kripto para faaliyetlerininin ana düzenleyicisi olan Sunacrip, geçtiğimiz hafta bu hizmetin Patria platformunda hayata geçtiğini duyurdu. Sunacrip, bu duyuruyla ilgili olarak web sitesinde şu ifadeye yer verdi:

“Havale yapmak için kullanılabilecek kripto paralar Bitcoin ve Litcoin’dir.”

Venezuela TV’nin bildirdiğine göre, kripto para işlemi onaylandığında, fonlar platformda Venezuela Bolivarı cinsinden kullanıma hazır hale gelecek. Ayrıca, sistem kullanıcıların maksimum 10 Petro’ya eş değer kripto para almasına imkan tanıyacak. Sunacrip’in özel oranıyla da bu miktar 50 Petro’ya kadar çıkabilecek.

Maduro hükümetinin iddiasına göre, Venezuela’nın ulusal dijital para birimi olan Petro; petrol, altın, elmas ve diğer doğal kaynaklarla destekleniyor. Önceleri her Petro 3,600 Venezuela Bolivarı’na karşılık gelirken Maduro bunu Aralık ayında 9,000’e kadar çıkarmış ve hatta 2019’un Ocak ayında 36,000’e sabitlemişti.

Patria platformu

Sunacrip’in web sitesindeki havale şartlarına göre, kripto havalesi alacak kişinin Patria platformuna kaydolması, yasal yaş sınırına uyması ve Venezuela’da ikamet etmesi gerekiyor.


Kripto para havalesi yapacak kişinin, gerekli bazı bilgileri girdikten sonra kripto para birimini ve havale miktarını seçmesi gerekiyor. Bu noktada kişi, işlem sırasındaki döviz kurlarını görebiliyor. İşlemin tarih ve saatine göre belirlenen döviz kurları, euro cinsinden veriliyor. Venezuela bolivarının euro karşısındaki değeri ise, Venezuela Merkez Bankası’nın belirlediği rakamlara göre hesaplanıyor.

Haber: Bitcoin.com

→ TETHER, TRON TABANLI USDT ÇIKARACAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl