Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin yatırımcılarına vergi kıskacı: Şimdi de Yeni Zelanda

Bitcoin ve kripto para yatırımcılarının kazançlarını vergilendirmek için harekete geçen son ülke Yeni Zelanda oldu.

bitcoin-vergi

Amerikan vergi dairesi IRS, kripto para yatırımcılarının vergi kaçırmamaları için yeni hamleler yaparken Yeni Zelanda’nın vergi kurumu da kripto para şirketlerinden ülkedeki müşterilerin kişisel bilgilerini ve kripto para varlık değerlerini paylaşmalarını istedi.

Vergi işlerine bakan IRD kurumu, dün yaptığı açıklama ile bu bilgileri ülkedeki kripto varlık ortamı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve böylece vergi mükelleflerinin gelir vergisi yükümlülüklerini yerine getirmelerine en iyi nasıl yardımcı olacağını bilmek üzere istediğini belirtti.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yeni Zelanda merkezli Easy Crypto’nun CEO’su Janine Grainger, bu durumu Yeni Zelanda’da kripto para sahibi sayısı arttığından dolayı IRD’nin vergi tabanını genişletme girişimi olarak değerlendirdi. Grainger ayrıca vergi kurumunun hamlesini mahremiyet ve özerkliğin üzücü ihlali olarak nitelendirdi.

Easy Crypto, ülkede 2017 yılında faaliyetlerine başlayan bir kripto para alım satım platformu. Grainger, IRD’nin istediği bilgileri vermemek için herhangi bir yasal dayanak olmadığından talebe uyacaklarını bildirdi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında da Yeni Zelanda’ya komşu ülke olan Avustralya’da 350 bin kripto para yatırımcısına vergi mektupları gitmişti. Bu mektupta yatırımcılardan kazanç veya kayıpların vergi beyanı çerçevesinde bildirmeleri istenmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl