Portekiz’den Bitcoin ve kripto parada vergi hamlesi

Avrupa’nın en kripto para dostu ülkelerinden biri olan Portekiz, büyük bir politika değişikliğiyle bir yıldan daha kısa bir süre için yapılan satın alımlarda dijital para birimi kazançlarını vergilendirmeyi planlıyor.

Portekiz şu anda profesyonel veya ticari faaliyetlerden kaynaklanmadığı sürece kripto paralardan elde edilen kazançları vergilendirmiyor ancak bu durum değişmek üzere.

Parlamentoya sunulan plana göre, ülkenin önerilen 2023 bütçesindeki bir madde, bir yıldan daha kısa bir süre tutulan kripto varlıklardan elde edilen kazançları yüzde 28 oranında vergilendirecek.

Plana göre, 365 günden daha uzun süre elde tutulan kripto varlıklar vergiden muaf tutulmaya devam edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Çin, 13 kripto para uygulamasını engelledi

Kripto para ihracı ve madenciliğine vergiler yolda

Halen parlamentoda onaylanması beklenen bütçe taslağı, yeni kripto para birimlerin ihracını ve madencilik faaliyetlerini de vergiye tabi gelir olarak değerlendirecek. Bütçe taslağına göre, hükümet ayrıca kripto para birimlerinin ücretsiz transferlerine yüzde 10 ve kripto para işlemlerine yüzde 4 işlem ücreti getirecek.
Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina, geçtiğimiz mayıs ayında parlamentoya kripto para birimlerinin yakında vergiye tabi olacağını söylemişti.

Taslak teklif hala bu şekilde ve yasalaşmadan önce tam yasama sürecinden geçmesi gerekiyor.

Batı Avrupa ülkeleri arasında daha az varlıklı olduğu bilinen Portekiz, yabancı yatırımcılardan sürekli olarak ekonomisine sermaye akışını teşvik etmenin bir yolu olarak vergi dostu politikalarını uzun zamandır destekliyor.

Bitcoin Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl