Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin ve kripto para vergilendirmesi, Yeni Ekonomi Programı’nda!

Bitcoin ve kripto paraların vergilendirilmesi konusu 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı'nda yer aldı. Programda bu varlıklarla yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüleceği belirtildi.

Dün, Orta Vadeli Program’ın (OVP) onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan, 2021-2023 dönemlerini kapsayan OVP’de “sanal varlıkların” vergilendirilmesi konusu da yer aldı.

OVP’de Kamu Maliyesi başlığı altında yer alan Politika ve Tedbirler bölümünde “Dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmaların” sürdürüleceği vurgulandı. Ayrıca bu varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizmasının da tesis edileceği belirtildi.

Konu ile ilgili madde şu şekilde:

“Dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek, bu varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizması tesis edilecektir.”

Ek olarak dijital ekonomik faaliyetlerin tam ve doğru şekilde vergilendirilmesinin sağlanacağı kaydedildi.

Türkiye’de bu sene kurumların kripto paralara dönük çalışmaları hız kazandı. Ocak ayında da Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara karşı gözetim, denetim ve düzenleme için harekete geçtiği öğrenilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl