Adı skandallarla anılan borsanın CEO’su İtalya’da tutuklandı

FBI'ın el koyarak kapattığı dünyanın ilk Bitcoin borsalarından BTC-e'nin devamı olan WEX'in CEO'su İtalya'da tutuklandı.

Kripto para borsası WEX’in (BTC-e) CEO’su, İtalya’da tutuklandı. BBC Rusça, Rus Dimitri Vasilyev’in neden tutuklandığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadığını bildirdi.

Vasilyev, bir dönemin popüler kripto para borsalarından BTC-e’nin FBI tarafından el konularak kapatılması ve kurucusu Alexander Vinnik’in Yunanistan’da tutuklanmasının ardından 2017 yılının Eylül ayında WEX adı ile yeniden açılan borsanın sorumluluğunu üstlenmişti.

2011 yılında açılan BTC-e’nin kurucusu Vinnik ise 4 milyar doların üzerinde kara para aklamakla suçlanıyordu. Kullanıcıların paralarını çalmak için kullanıldığı iddia edilen alım satım platformunda kontrol yetkisi olmadığını ileri süren Vinnik, Rusya’ya iadesini istemişti.

Öte yandan İtalya’da tutuklanan Vasilyev, 32 yaşında, Minsk doğumlu ve St. Petersburg Politeknik Üniversitesi mezunu. Vasilyev’in sorumluluğundaki WEX, 2018 yılının sonlarında hileli faaliyetlerle ilgili giderek artan iddialardan sonra kapanmıştı.

Vasilyev, WEX’le artık herhangi bir bağlantısının bulunmadığını iddia ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl