‘Bitcoin kâhini’ Woo’nun en büyük kripto para için son tahmini

Kripto para analisti Willy Woo, kendi geliştirdiği NVT yöntemine dayanarak ayı trendinin bir süre daha devam edeceğini öne sürdü.

16605 0

Bitcoin‘in fiyatı geçtiğimiz yıl %80 oranında düşerken diğer büyük kripto para birimleri de %99’a kadar varan düşüşler yaşadı. Kripto paraların 2019 ile birlikte yeni bir başlangıç yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.

Önde gelen kripto para analisti Will Woo, kısa süre önce paylaştığı tweet’lerle Bitcoin’e ilişkin yeni öngörülerde bulundu.

Woo’ya başarılı tahminlerinden dolayı ‘Bitcoin kâhini’ demek yerinde olur. Analist, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Bitcoin’in üçüncü ya da dördüncü çeyrekte 5,500 dolar seviyelerine düşeceğini öne sürmüştü. O sıralarda Bitcoin 7,500 dolardan işlem görüyordu ve belirttiği fiyat hedefi gerçekleşti. Geçen yıl yine 3,000 4,000 dolar seviyelerini de dillendiren Woo, daha önce kendi geliştirdiği NVT yöntemine dayanan tahminlerinin birçoğunda yüksek başarı oranı yakaladı. Bunun etkisi ile şu anda sosyal medyada etkili ve popüler bir figür.

Woo, son yorumunda ise fiyatların yakın zamanda yükselmesi için gerekli olan zincir üzerindeki işlem hacimlerinin çok düşük olduğunu belirtti. Mayıs ayının sonlarına doğru Bitcoin’in 6,000$’ın altına düşeceğini doğru tahmin eden Woo, şimdi de son haftalardaki yüksek volatilitenin işlem hacminde artışa sebep olabileceğini öne sürdü.

6,000$’dan 3,000$’a düşüş hacim birikmesine işaret değil

Piyasa koşullarını değerlendiren Woo şunları yazdı:

“İlk hacim artışı ayı piyasasının sonuna geldiğimize dair yanlış bir sinyaldir. Yüksek volatilitenin bir sonucu olarak fiyatların 6,000$’dan 3,000$’a düşmesi muazzam bir ticaret hacmi yarattı ancak bu hiçbir şekilde hacim birikmesine dair bir işaret değil.”

Bu konuyla ilgili 2. bir tweet’inde de şu ifadeleri kullandı:

“Teknik indikatörlerin boğa hareketini olası kılmasına rağmen, böyle bir hareketi destekleyecek yeterli işlem hacmi yok. Son 7 haftada gördüğümüz işlem hacmindeki artışlar volatiliteden kaynaklanıyor.”

Fiyat hareketlerini açıklamaya devam eden Woo, kendi geliştirdiği NVT oranının (piyasa değerinin ağın günlük işlem hacmine oranı) şu anda daha yüksek olduğunu belirtti. Woo’ya göre bu da, zincir üzerindeki işlemlerin değerinin ağın değerine göre oldukça düşük olduğu anlamına geliyor.

Ayı piyasası 2019’un ikinci yarısına kadar sürebilir

NTV oranı kripto paraların gerçek değerini tahmin etmek için kullanılıyor. Oran, Bitcoin’in ve diğer kripto paraların değerinin ne zaman çok düşük ya da çok düşük olduğunun belirlenmesi konusunda yatırımcılara yardımcı oluyor.

Yüksek volatiliteden kaynaklanan işlem hacmindeki son yükselişin etkilerinin azalmaya başladığıyla ilgili yorum yapan Woo, bu yükselişin sınırlı olduğunu ve uzun vadede ayıların kazanacağını söyledi.

2018’in Kasım ayında Woo, ayı trendinin 2019’un ikinci yarısına kadar devam edebileceğini öngörmüştü. Bu öngörüsünü de destek seviyesinin altına düşen NVTS’den gelen verilere dayandırmıştı. Ayrıca Woo, geçtiğimiz yıl BTC’nin fiyatının geçmiş 200 günlük hareketli ortalama seviyesini kıramayacağını iddia etmişti.

Woo, Kasım 2018’de ayrıca şu yorumu yapmıştı:

“Eğer fiyat kısa vadede bu noktadan yükselirse ki bu kesinlikle mümkün, bu hareketin 200 günlük hareketli ortalamanın üst bandı olacağını düşünüyorum. Bu şu anda yaklaşık 7,000$’a denk geliyor. 200 günlük ortalamanın üstüne çıkarsa bunun Bitcoin’in 8 yıllık ticaret geçmişinde ayıdan boğaya geçişin güvenilir bir göstergesi olduğunu unutmayın. Ancak şu an ayıdan çıkmak için çok erken ve bu şartlar altında 7,000$’ın kırılması zor.”

Bitcoin şu anda 3,850$ civarında seyrediyor. Kripto para piyasasının toplam kapitalizasyonu ise 132 milyar dolar.

Haber: CryptoGlobe

→ÇİNLİ ANALİSTLER: BİTCOİN BU YIL GERİ DÖNMEYEBİLİR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun