Yaşananlar Bitcoin’e yapılan bir saldırı mı? İşlem ücretleri artıyor

Bitcoin'de cumartesi günü başlayan ve dün devam eden ağdaki işlem ücretlerinin artması durumu hala devam ederken, bazı Bitcoin maksimalistleri ise bunun, küçük yatırımcıyı korkutmak için yapılan bir saldırı olduğunu iddia ediyor.

hack (1)

Bitcoin’deki işlem ücretlerinin artması ve Binance’in BTC çekimlerini iki kez askıya alıp yeniden başlatması kripto piyasalarında az da olsa panik başlattı.

En büyük kripto para, sabah saatleri itibarıyla 28 bin doların da altına inerken, altcoin’lerdeki erime ise çok daha büyük oldu. Geçtiğimiz haftanın ve özellikle Binance listelemesinin geldiği cuma günün yıldızı PEPE Coin, yüzde 50’den fazla düşüş yaşadı.

İşlem ücretleri neden artıyor? Saldırı mı var?

Bitcoin ağında son dönemde görülmemiş bir tıkanıklık söz konusu olurken, uzmanlar ise bunun bir DOS saldırısı olabileceğini ifade ediyorlar. Bilindiği üzere “Denial of Service” ismiyle de bilinen bu saldırı tarzı genelde, bir ağa zarar vermek için sisteme çok sayıda istek gönderilmesiyle yapılıyor. İşte bazı Bitcoin maksimalistleri de yaşananların bu tür bir saldırı olduğunu iddia ediyorlar.

“İşlem ücreti kozunu oynuyorlar”

Twitter’da çok konuşulan bu iddianın sahiplerinden birisi olan @proofofjogi adlı kullanıcı bunun, küçük yatırımcıların küstürülmesi için yapıldığını belirtti:

“Bitcoin şu anda bir DoS saldırısı altında. Saldırganlar küçük yatırımcıyı küstürmek ve vurmak için yüksek işlem ücretleri kozunu oynuyor. Mekanizma ordinals’taki ‘shitcoin’lerle destekleniyor gibi gözüküyor. Şu anda Bitcoin döneminin, ‘daha sonra sizle savaşırlar’ kısmındayız”

Bilindiği gibi Bitcoin maksimalistleri ve destekçileri, Bitcoin dönemini 4’e ayırıyorlar. Bunlardan ilki, “Sizi ciddiye almazlar”, ikincisi “Size gülerler”, üçüncüsü “Sizle savaşırlar” ve dördüncüsü de “Siz kazanırsınız” olarak tarif ediliyor.

“Uzun vadede bir şey değişmez”

Bir başka Bitcoin maksimalisti olan gazeteci Dylan LeClair de yine bunun bir saldırı olduğunu ancak uzun vadede sisteme zarar vermeyeceğini söyledi:

“Bu çok net bir saldırı ancak uzun vadede değişen bir şey olmaz. Madenciler de saldırganlara teşekkür eder”

Tıkanıklık devam ediyor

Öte yandan mempool.space’ten alınan veriler Bitcoin ağındaki tıkanıklık ve yoğunluğun aynı şekilde devam ettiğini gösteriyor. Haberin yazıldığı dakikalar itibarıyla ağda 450 bin işlem onaylanmamış şekilde bekliyor. Yüksek öncelikli işlemlerin ortalama ücreti ise 26 dolar olarak gösteriliyor. Bu durum, onaylanan her işlemde madencilerin daha fazla para kazanması anlamına geliyor. Son aylarda iflasın eşiğinden dönen, bazıları fiş çeken ve Bitcoin’deki fiyat yükselişiyle nefes alan madenciler için bu yaşananlar önemli kazançlar elde etme açısından bir fırsat oluşturuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl