Bir dev bankadan daha Bitcoin yasağı

İngiltere'nin dev bankalarından Lloyds Bank, müşterilerinin borçlarını ödeyemeyebileceği endişesiyle kredi kartıyla Bitcoin satın almayı yasakladı.

The Guardian’da yer alan habere göre, İngiltere’nin en büyük bankalarından Lloyds Bank, müşterilerinin kripto para birimlerinin değeri düştüğü için borçlarını ödeyemeyebileceği endişesiyle kredi kartıyla Bitcoin satın almayı yasakladı.

Halifax, MBNA ve Bank of Scotland gibi kuruluşların da sahibi olan bankacılık devi, İngiltere’de müşterilerinin kripto para satın almak için borçlanmalarını yasaklayan ilk kuruluş oldu.

Bankacılık grubunun sözcüsü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Lloyds Bank, Bank of Scotland, Halifax ve MBNA’ya ait kredi kartlarıyla kripto para satın alımlarına artık izin vermiyoruz.” şeklinde konuştu.

Lloyds Banking Group, dünyanın en büyük halka açık şirketleri arasında 115. sırada yer alıyor. Forbes verilerine göre şirketin piyasa değeri 56 milyar Dolar.

Bankalar, bu tip yasaklar için Bitcoin’in değer kaybını sürdürebileceği ihtimalinden dolayı, satın alan kişilerin büyük borçlarla karşı karşıya kalabileceği endişesini gerekçe olarak gösteriyor. Bununla birlikte, bu fikre zıt olarak bankaların Bitcoin ve kripto para satın alan kişilerin borçlarını erkenden kolaylıkla kapattığı, böylece faiz gelirinden oldukları, bu nedenle yasak kararı aldıkları da öne sürülüyor.

Geçtiğimiz günlerde JPMorgan ve Bank of America da benzer bir karara imza atmışlardı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl