Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’e yatırım yapmak için artık çok mu geç?

Bitcoin’in değeri her geçen gün yükseliyor. Geçtiğimiz aylarda, kripto para piyasası rekor seviyelere ulaştı. Geçen yılın Mayıs ayında 450 Dolar olan Bitcoin, bu yılın Mayıs ayında neredeyse 3 bin Dolar’a ulaştı. Yani yüzde 700’e yakın bir kazanç getirdi. Değeri on yıl önce, 2008’deki kuruluşundan bu yana giderek artmakta. Ancak bu artış sırasında elbette birtakım aksilikler de yaşanmadı değil. Piyasanın en büyük oyuncusu olan Mt. Gox, türlü sahtekarlıklara imza atarak sonunda kapanmış ve Mt. Gox’taki yatırımcılar büyük zarar etmişlerdi. Bunun sonucunda...

Bitcoin’in değeri her geçen gün yükseliyor. Geçtiğimiz aylarda, kripto para piyasası rekor seviyelere ulaştı. Geçen yılın Mayıs ayında 450 Dolar olan Bitcoin, bu yılın Mayıs ayında neredeyse 3 bin Dolar’a ulaştı. Yani yüzde 700’e yakın bir kazanç getirdi.

Değeri on yıl önce, 2008’deki kuruluşundan bu yana giderek artmakta. Ancak bu artış sırasında elbette birtakım aksilikler de yaşanmadı değil. Piyasanın en büyük oyuncusu olan Mt. Gox, türlü sahtekarlıklara imza atarak sonunda kapanmış ve Mt. Gox’taki yatırımcılar büyük zarar etmişlerdi. Bunun sonucunda da Bitcoin’in değeri öngörülemeyecek biçimde düşmüştü. Bunun yanı sıra kripto para borsaları, herhangi bir otorite veya hükümetin gözetimi olmadığından spekülatörler için biçilmiş kaftan. Yine de Bitcoin, değerli bir metal, bir ülke veya bir banka tarafından desteklenmediğinden bu anlaşılabilir bir durum.

Bitcoin pazarında önemli avantajlar olmsaına karşın göz ardı edilemeyecek derecede ciddi engeller ve tehlikeler de bulunmakta.

Bitcoin’e niçin hala yatırım yapmalısınız?

1-İnanılmaz bir büyüme yaşıyor

Bitcoin, 2014 yılındaki milyonlarca dolarlık hırsızlık yüzünden büyük zarar gördü ancak iki yıl için kendini çok hızlı bir şekilde toparladı ve şu anda katlanarak büyüyor. Bu yılın Şubat ayında, bir ons altının değerini aştı ve artık altının değerini daha da büyük oranlarla aşıyor.

2011’de yatırım yaptıysanız zaten çok büyük kazançlar elde ettiniz demektir. Örneğin, geçtiğimiz Mayıs ayında 2011 yılında yaptığınız 100 dolarlık bir yatırım size yaklaşık 600 bin dolar kazandırdı.

 

2-Sabit arz

21 milyon Bitcoin’in serbest bırakılması planlanıyor. Ne fazla ne de daha az. Büyük olasılıkla bunun tamamlanması 2140 yılını bulacaktır. Her yıl dolaşım için planlanan Bitcoin’lerin sayısı yarıyı düşürülür ve yıllar geçtikçe bu süreç önemli derecede yavaşlatılır. Sabit arzı olan bir para birimi, bazıları için mantıksız görünüyor. Bildiğimiz paralar, gerektiği kadar bastırılabilir. Zaman geçtikçe daha fazla para dolaşıma giriyor ve bu süreklilik arz ediyor.

Bitcoin’in resmi internet sitesine göre, “İlk yıllarında şişme ve sonraki yıllarda istikrar kazanmayı amaçlıyor”

Düşük bir arzın deflasyona neden olacağı beklense de sabit arz beklendiğinden Bitcoin için bu muhtemelen geçerli olmayacaktır.

3-Bitcoin, çeşitlendirmenin farklı bir yolu olabilir

Yatırımcılar, günden güne Bitcoin’i daha da ciddiye almaya başlıyor. 2011 yılında neredeyse hiç bilinmiyordu. Şimdi, ana akım haberlerinde düzenli olarak görünüyor. Bu kripto para birimi, gün geçtikçe artan bir oranla günlük işlemler, uluslararası ticaret ve yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.

 

Kabul oranları arttı ve dijital para birimine olan güven istikrarlı bir şekilde güçlendi. Blockchain teknolojisine dayanan düzinelerce rakip piyasaya sızdığından şifreleme teknolojisinin kendisi de genişliyor.

Bobby Cho, The Street’teki bir yazısında, “Gittikçe daha fazla yatırımcı geleneksel arenanın dışında benzersiz fırsatlar arıyor. Bitcoin, hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar için önemli bir alternatif olarak ortaya çıkıyor. Bugün dünyadaki herhangi bir yatırım aracının aksine çok büyük bir yatırım potansiyeli var.” dedi.

Yatırım aracı olarak Bitcoin

Bitcoin, katlanarak büyüdü ancak aynı şekilde paranın yukarı doğru tırmanması aksilik olmadan gerçekleşmedi. Yukarıda anlattığım Mt. Gox örneği… Fakat Bitcoin, rekor düşüşler sırasında sakin olmaya istekli olan yatırımcılara eşsiz fırsatlar sunar. Bitcoin’in arzı sabittir ve bu da zamanlar döviz miktarını sabitleştirebilir. Dahası, JP Morgan Chase, Intel ve Microsoft gibi devlerin kriptokrasiden yana olduklarını göstermeleri nedeniyle Blockchain para birimine olan inanç artıyor.

Bitcoin, halen daha kitlelerce kabul edilme dönemini yaşıyor ve bir yatırım aracı olarak daha ciddiye alınıyor. Portföyünüze ekleme konusunda ciddiyseniz dikkatli davranmanız gerekir. Kripto paralara yatırım yaparken kaybetmeye hazır olduğunuz kadar riske girmelisiniz. Kendi araştırmalarınızı yapmaya devam edin. Büyümesini izleyin ve bu para biriminin zayıf yönlerini değerlendirin. Tam araştırmalarla desteklenen kurnaz yatırım, çok büyük getiriler sağlayabilir.

Kaynak: Cointelegraph

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl