Kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları zararına satış yapıyor

Glassnode tarafından yayınlanan yeni bir analiz, kısa vadeli Bitcoin yatırımcılarının varlıklarını giderek artan bir şekilde borsalarda zararla elden çıkardıklarını, uzun vadeli yatırımcıların ise kâr elde etmeye devam ettiğini gösterdi.

Kripto para dünyasında, piyasa dinamiklerini ve yatırımcı davranışlarını anlamak, bilinçli kararlar almak için kilit öneme sahip. Blok zinciri analiz firması Glassnode, borsalara yatırılan BTC’leri kâr/zarar durumuna göre analiz ederek mevcut piyasa senaryosuna ilişkin ilginç bilgiler sundu.

Analizde, genel olarak Bitcoin’in borsalara zararla aktığına işaret eden 0.7’lik bir negatif eğilim vurguladı. Ancak, sahip olma süresine dayalı olarak borsaya giriş eğilimi incelendiğinde, kısa vadeli ve uzun vadeli sahipler arasında çarpıcı bir ayrışma ortaya çıktı.

“Uzun vadeli yatırımcılar güven sergilerken kâr elde ediyor”

Uzun vadeli sahipler, genellikle Bitcoin’in potansiyeline sıkı sıkıya inananlar olarak görülüyor ve 1.73’lük pozitif bir eğilim gösteriyorlar. Bu, borsalara yatırdıkları BTC’lerin kârda olduğuna işaret ediyor.

Bu durum, uzun vadeli sahiplerin stratejik olarak elverişli piyasa koşullarından yararlanabileceğini veya kazançlarını maksimize etmek için işlemlerini dikkatlice zamanlayabileceğini gösteriyor. Bu yatırımcı grubu, Bitcoin’e olan uzun vadeli yatırım taahhütlerine bağlı kalırken, güven ve sabır sergiliyor.

Öte yandan kısa vadeli Bitcoin sahiplerinin 0.69’luk bir negatif eğilim içinde bulunduğu ve bu durumun, genel piyasa eğilimi olan 0.7’yle yakınlık gösterdiği belirtildi. Söz konusu tablo, kısa vadeli yatırımcıların şu anda borsalara Bitcoin girişlerini domine ettiklerini ancak bunun kârlılıkları pahasına olduğu anlamına geliyor.

Zararına rağmen coin’lerini elden çıkarma kararlarının ardındaki motivasyonlar dikkat çekici soruları gündeme getiriyor.

“Volatilite zararına panik satışı yaptırmış olabilir”

Analizde sunulan rakamların arkasındaki mantık, geçici piyasa duyarlılığının etkisine bağlandı. Piyasadaki dalgalanmalara tepki vermeye daha yatkın olan kısa vadeli yatırımcıların, son dönemdeki olumsuz fiyat hareketlerinden etkilenerek aceleyle satış yapmaya ya da zararlarını azaltmaya yönelmiş olabileceği ifade edildi.

Hem kısa vadeli hem de uzun vadeli yatırımcıların teşvik ve davranışlarını anlamanın, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar için değerli muhakemeler sağlayabileceği değerlendirildi. Kâr/zarar oranı ve borsa girişlerinin analizi sayesinde araştırmacıların piyasa eğilimlerini gözlemleme ve potansiyel olarak ortaya çıkan kalıpları tespit etme olanağına sahip olduğunun altı çizildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl