Arthur Hayes: Bitcoin yüzde 3 bin 400 artacak

Sık sık yaptığı boğa sezonu ve Bitcoin tahminleriyle tanınan kripto para borsası BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes büyük bir rallinin ardından bir numaralı kripto paranın 1 milyon doların üzerine çıkaracağına inanıyor.

Kripto uzmanı olarak da bilinen BitMEX kurucusu Arthur Hayes, Bitcoin’in değerinin 1 milyon dolara ulaşabileceği tahminini tekrarladı.

Hayes yüz binlerce Twitter takipçisine, Fed’in para politikasındaki değişiklikler nedeniyle Bitcoin’in 27 bin 500 doların üzerinde olan mevcut değerinden yüzde 3 bin 400’den fazla bir kazanç göreceğini söylüyor.

“Fed faiz oranlarını düşürecek, Bitcoin yükselecek”

BitMEX’in kurucu ortağı, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın resesyon endişelerine karşı enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını düşürmeye başlamak zorunda kalacağını da öngörüyor.

Hayes’e göre faiz indirimi, Bitcoin’in fiyatını yükseltmek için katalizör görevi görecek. Bu arada Bitcoin, piyasalara daha fazla likidite girdiğinde genellikle iyi performans göstermesiyle biliniyor.

Hayes açıklamasında, “Powell faizi ne kadar hızlı artırırsa, o kadar hızlı kesmek zorunda kalacak.” dedi. Powell’a hitaben yazan Hayes, “BTC’deki tüm düşüşleri satın alacağım. Daha fazla giriş noktası için teşekkürler efendim.” dedi.

BTFP’yi COVID teşviklerine benzetti

BitMEX kurucusu, Fed’in zor durumdaki ABD bankalarına likidite sağlamak için bu ay açıkladığı Banka Vadeli Fonlama Programı’na (BTFP) da değindi. BTFP’nin piyasalara Bitcoin’in fiyatını yükseltmeye yardımcı olacak bir başka likidite enjeksiyonu olduğunu söyledi.

BTFP’nin, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin 45 dolara ulaştığı COVID salgını sırasında Fed’in uyguladığı teşvik fonu takviyesiyle benzer olduğunu düşünüyor.

“Ya bir enayi ya da bir aziz olabilirsiniz”

Hayes’in öngörüleri bunlarla da bitmiyor. Kripto uzmanı, Fed’in ayrıca, hükümetin uzun vadeli faiz oranlarını belirli bir hedefte sınırlamak için tahvil satın aldığı bir para politikası türü olan getiri eğrisi kontrolüne (YCC) de katılacağını öngörüyor.

Konuya ilişkin yorumunda, “ABD Hazine Bakanı Janet, Getiri Eğrisi Kontrolüne giden yolda çok yavaş ilerlemeye başladı. Finansal baskının başlangıcına hoş geldiniz. Sermayeniz söz konusu olduğunda ya bir enayi ya da bir aziz olabilirsiniz. Sermayenize iyi davranırsanız o da size iyi davranacaktır.” ifadelerini kullandı.

Hayes son olarak, Çin Halk Bankası’nın zorunlu karşılık oranını (RRR) yüzde 0,25 oranında azaltmasıyla Çin’deki para politikasında yapılan son değişikliklere tepki olarak Bitcoin için benzer bir tahminde bulundu. Çin’in bu hamlesinin piyasalara sermaye akışının başlayacağının bir işareti olduğuna inandığını söyledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl