Bitcoin zorluğu, 7 ayın en büyük artışına ilerliyor

Madenciler için yeni blok bulmanın zorluğunu gösteren bir metrik olan Bitcoin madencilik zorluğu, 2022’nin başından bu yana en büyük artış yolunda ilerliyor.

Mevcut verilere göre zorlukta yaklaşık dört gün sonra yüzde 6.2’lik bir yükseliş bekleniyor. Bu da zorluk seviyesini 30.11 trilyona çıkaracak. Zorlukta 21 Ocak 2022 tarihinde yüzde 9.32’lik artış olmuş, o tarihten bugüne kadar en yüksek artış, yüzde 5.56 ile sınırlı kalmıştı.

Zorluk artışı, her 2016 blokta bir gerçekleşiyor. Bitcoin’de blok süresinin 10 dakika olduğu düşünüldüğünde, 2016 blok yaklaşık olarak iki haftalık bir zamana denk geliyor. Zorluğun yeniden ayarlanmasındaki amaç ise bir blok oluşturmak için gereken sürenin 10 dakika civarında olmasını sağlamak. Zorluk, Bitcoin madenciliğinde kullanılan tüm cihazların toplam işlem gücünü ifade eden hash rate’teki değişimlere göre belirleniyor. Hash rate’te artış veya azalışlar, zorlukta da artış ya da azalışla sonuçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin madenciliği yapmanın en ucuz olduğu 10 ülke

İki haftada 6000 BTC sattılar

Son dönemde madenciler, Bitcoin satışlarıyla gündeme gelmişlerdi. Ağustos ayının ilk iki haftasında halka açık olarak işlem gören madencilik şirketlerinin toplam 6000 BTC sattıkları belirlenmişti. Aynı madenciler, Temmuz ayında ise iki haftada değil, tüm ayın tamamında 6000 BTC satmışlardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl