Bitcoin zorluğu yeniden 20 trilyonun üzerine çıktı: Üst üste 7 artış

Bitcoin madencilik zorluğu, üst üste yedinci kez artış göstererek 20.08 trilyon seviyesine ulaştı.

Yalın ifadeyle Bitcoin üretimindeki zorluğu belirleyen bu rakam, Çin’de kripto para madenciliğinin yasaklandığı yaz aylarında sert düşüşler yaşamıştı. Son olarak 18 Temmuz 2021 tarihinde düşüş yaşayan zorluk, o sırada 13.67 trilyon seviyesindeydi.

Zorluk, Bitcoin madenciliğinde aktif olarak kullanılan donanımların toplam işlem gücünü ifade eden hash rate’teki değişimlere göre, 2016 blokta bir otomatik olarak yeniden ayarlanıyor. Bu da yaklaşık iki haftaya denk geliyor.

Son 14 haftada Bitcoin madenciliğinde görülen zorluk artışları, kaynak: BTC.com

Zorlukta şimdiye kadarki en yüksek seviye, Çin yasaklarından hemen önce, Mayıs ayında görülmüştü. O sırada 25.05 trilyona kadar çıkılmıştı. Fiyat o döneme göre daha yüksek olmasına rağmen zorluk daha düşük. Bu da Bitcoin madencilerinin karlılığını artıran bir tablo.

Öte yandan zorluğun üst üste yedinci defa artması, en son 2019 yılında görüldü. 2019 Ağustos ayı ile Kasım ayları arasında peş peşe yedi artışla 9.99 trilyondan 13.69 trilyona kadar çıkılmıştı.

Haberin yazıldığı TSİ 13.05 itibari ile hash rate ise saniyede 142 eksahash. Hash rate’in en yüksek seviyesi, bu senenin ortalarında 200 eksahash olarak kaydedilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl