Bitcoin üretim zorluğundaki artış, Aralık 2017 öncesine benziyor

Son dönemde Bitcoin üretim zorluğunda yaşanan artış, neredeyse Bitcoin'in 20,000 dolara ulaştığı Aralık 2017'den önceki seviyelere ulaştı.

Bitcoin’de son dönemde olumsuz haberler etkisi önemli ölçüde azalttı. Olumsuz haberlerin aksine olumlu haberler artmaya başladı. Bitcoin fiyatının yeniden 8,000 doların üzerine çıkmasının yanı sıra kurumsal altyapı gelişimini sürdürüyor.

Bir yanda büyük yatırımcılar için saklama çözümleri ivedilikle geliştirilirken bir yandan geleneksel borsalar kripto ticaretine başlamak için uğraşıyor.

Ayrıca gündemin tam ortasında Bitcoin’e bağlı borsa yatırım fonları (ETF) var. Birkaç önemli şirket Bitcoin ETF’i için SEC’e ayrı ayrı başvuruda bulundu ve gelecek kararı bekliyorlar. Bazı uzmanlar birkaç gerekçe ile SEC tarafından onaylanmış bir Bitcoin ETF‘ini 2019 yılının Mart ayına kadar görebileceğimizi düşünüyorlar.

Tüm bunlar yaşanırken diğer yanda ise Bitcoin ağındaki madenci gücü giderek büyüyor. Bu büyüme, Bitcoin’in 20 bin dolara ulaştığı 2017 yılının Aralık ayından önce yaşanan büyümeyi hatırlatıyor.

Bilindiği gibi Bitcoin ağına madenci katılımı arttıkça üretmek zorlaşıyor. 2017’de Aralık’tan önceki Eylül, Ekim ve Kasım periyoduna bakıldığında Bitcoin üretim zorluğunda toplamda yüzde 45,83 artış olduğu görülüyor.

Bununla birlikte son dönemdeki artış da buna benzer şekilde dikkat çekici boyutta. 2018 yılının Mayıs, Haziran ve içinde yer aldığımız Temmuz ayının toplamında Bitcoin üretmek yüzde 41,52 zorlaştı. Bu arada 6 Şubat-5 Haziran arasındaki 4 aylık periyotta üretim zorluğunun aylık bazda hiç yüzde 10’ün üzerine çıkmadığını not etmek önemli.

Bitcoin ağına madenci katılımının arttığına işaret eden bu veriler, madencilerin bizim bilmediğimiz bir şey biliyor olabileceğini düşündürüyor.

→ ETHEREUM’DA NELER OLUYOR? TİCARET HACMİ DÜN %700 ARTTI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl