Bitcoin’de ‘Golden Cross’ sonrası beklentiler

Uzun dönem fiyat hareketinde etkili bir gösterge (indikatör) olan “Golden Cross”, Bitcoin’in günlük grafiğinde gerçekleşiyor. Golden Cross, gecikmeli bir gösterge olarak biliniyor ve tam anlamıyla onaylanması zaman alabiliyor. İndikatör, 50 günlük hareketli ortalamanın, 200 günlük hareketli ortalamayı yukarı yönlü kesmesiyle gerçekleşiyor. Buna paralel olarak gerçekleştiği takdirde fiyatı olumlu etkilediği için Golden Cross yani “Altın Kesişme” ismine sahip. Peki, Bitcoin’de Golden Cross sonrası ne olabilir? Gelin geçmişten örneklerle Bitcoin üzerinde gerçekleşmiş Golden Cross’lara göz atalım.

En son Golden Cross hareketi gerçekleştiğinde, Bitcoin fiyatlanması olumlu seyretmiş ve %700’e varan bir artış göstermişti. Bunun tarihi bir veri olduğunu söylemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Şu anda tecrübe ettiğimiz Golden Cross’un benzer bir artışa neden olmasının sadece ihtimallerden bir tanesi olduğunu belirtmekte fayda var.

Zincir üstü veri analisti Will Clemente’ye göre, BTC’nin yukarı doğru olan momentumunu koruması halinde yakın dönemde 50.000 dolara ulaşması olası gözüküyor.

BTC’nin, Golden Cross hareketinin ardından direkt olarak yükselişe başlamadığı bilinen bir gerçek. Hatta bazı dönemlerde Golden Cross sonrası kısa süreli düşüşlerin gerçekleştiğini grafikten görebiliriz.

24 Haziran 2019’da gerçekleşen Golden Cross’a baktığımızda, indikatörün onaylanmasına rağmen iki gün boyunca düşün yaşandığını görüyoruz. Fakat, piyasadan toplu para çıkışının olmadığı bir dönemde Golden Cross onaylanıyor ve yükseliş başlayabiliyor. Golden Cross’un, bir uzun dönem indikatörü olması sebebiyle hareketli ortalamaların ilerleyişini takip etmekte fayda var.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl