Bitcoin’de meşhur 1 milyon dolarlık bahis kapandı

Bitcoin'in 90 gün içinde 1 milyon dolara ulaşacağını söyleyen eski Coinbase CTO'su Balaji Srinivasan, bu iddiaya ilişkin girdiği bahsi kapattığını bildirdi. Bahsi kapatması karşılığında yaklaşık 1.5 milyon dolar harcayan Srinivasan, asıl amacının bir şeylerin yanlış gittiğini göstermek olduğunu söyledi.

Kripto para borsası Coinbase’in eski teknoloji yöneticisi Balaji Srinivasan, mart ayında yaptığı açıklamada Bitcoin’in 90 gün içinde 1 milyon dolara çıkacağını söylemişti. Bu iddiasına karşılık da 1 milyon dolarlık bahse girmişti.

Ancak Srinivasan, blog sayfası üzerinden bu bahsi erken kapattığını duyurdu. Bu iddiadan vazgeçtiği için de üç adet 500 bin dolarlık bağış yaptığını açıkladı. Srinivasan, araştırmacı Chaincode Labs’teki Bitcoin Core geliştirme ekibine 500 bin dolar, yardım kuruluşu Give Directly’e 500 bin dolar, Twitter’da James Medlock adıyla tanınan ve bahsi kazanan birine 500 bin dolar ödediğini söyledi.

Srinivasan 1 milyon dolarlık bahsi neden erken kapattı?

Bahsi vaktinden önce kapayan ve taahhüt ettiğimden daha fazla bağışta bulunan Srinivasan bunun nedenini de blog sayfasında şu şekilde açıkladı;

“Ben bir trader değilim, John McAfee değilim ve bir milyon doları alenen yakmak gibi bir alışkanlığım da yok. Bunu yapmamın nedeni kamu yararına inanmamdı. Ancak ne yazık ki artık bir şeylerin yanlış gittiğini bize söylemesi için kamu sektörüne güvenemeyiz. Ne de olsa Janet Yellen, 2008 krizinin gelmekte olduğunu biliyor ama uyarı yapmaktan kaçınıyor.”

“Size yanlış giden bir şeyler olduğunu göstermeliydim”

Srinivasan ayrıca bahsin amacının, ABD doları gibi itibari para birimlerinin istikrarsız durumunu ve bunun sonucunda Bitcoin’in değeri üzerindeki yukarı yönlü baskıyı göstermek olduğunu yineledi.

Eski Coinbase yöneticisi Twitter’da paylaştığı videosunda, “Bunu yapmamın nedeni, size ekonomide yanlış giden bir şeyler olduğunu ve devletin bunu size söylemediğini kanıtlanabilir bir şekilde anlatmak istememdi” dedi.

ABD bankaları, devlet borçları ve diğer potansiyel sorunlarla ilgili sıkıntıları anlatan Srinivasan, “Ben de kendi hesabıma bunu yapıyorum, halkı alarma geçiriyorum.” dedi. Mevcut piyasa değerlemesi itibarıyla Bitcoin, Srinivasan’ın 17 Mart’ta bahse başladığı zamandan bu yana yüzde 10’luk bir artış yaşadı.

“Bitcoin 1 milyon dolar olacak” bahsi nasıl ortaya çıkmıştı?

16 Mart’ta Medlock isimli kullanıcı, “ABD’nin hiperenflasyona girmeyeceğine dair herhangi biriyle 1 milyon dolar bahse girerim” şeklinde bir tweet attı.

Srinivasan ise 17 Mart’ta “Bu bahse varım” diye yanıt vererek Medlock’tan bir Bitcoin satın almasını istedi. Eğer 90 gün sonra kaybederse 1 milyon dolar göndereceğine söz verdi.

Medlock, Srinivasan’ın yaptığı bağış sonrası, “Bu bir anda aklıma gelen tweet’lerden biriydi ve hiç düşünmeden 10 saniye içinde gönderdim. Hiç ‘tweet’e tıklamamış olsaydım hayatımın ne kadar farklı olacağını düşünmek çılgınlık olurdu.” dedi. Chaincode Labs de katkılarından dolayı Srinivasan’a Twitter üzerinden teşekkür etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl