Bitcoin’de meşhur Kimchi priminin bir benzeri Türkiye’de de görülüyor

Kripto para piyasasında 2017’den bu yana görülen “Kimchi” priminin bir benzeri, artık Türkiye’de de görülmeye başlandı. “Kimchi”, bir yemek adı olduğuna göre, buna Türkiye için “Kebap” veya başka türden bir isimlendirme yapabiliriz.

Kimchi primi, esasında Güney Kore’deki kripto para borsalarıyla diğer borsalar arasındaki fiyat farkını ifade ediyor. Güney Kore’deki sıkı regülasyonlardan dolayı fiyatlar, bu ülke ile dünyanın geri kalanı arasında önemli oranda farklılık taşıyor. Şimdi bunu Türkiye’de de görmek mümkün.

Kimchi primi grafiği

Türkiye’de Nisan ayında atılmaya başlanan regülasyon adımları sonucunda, USD/TRY’deki volatilitenin de etkisiyle TRY paritelerinde prim, cumartesi günü 117 bin’e kadar çıktı. Dolayısıyla, ortalama Bitcoin fiyatına göre yaklaşık yüzde 15’lik bir fark oluştu.

Türkiye’de fiyat farkı, cumartesi günü 117 bin TL’ye kadar çıktı.

Bu fiyat farkı endeksini Binance, Bitstamp ve Forex.com tarafından sağlanan fiyatlarla takip etmek mümkün. Bunun için TradingView üzerinde “BINANCE:BTCTRY-BITSTAMP:BTCUSD*FX:USDTRY” ticker’ı kullanılabilir.

Endekste görülen bu fark, yerel borsa fiyatlarıyla da uyuşuyor. Oluşan farkın kripto paralar ve Türk Lirası arasındaki arz-talep ilişkisinden kaynaklandığı düşünülüyor. Kripto paraların yükseliş, yani talep dönemlerinde söz konusu farkın pozitif; düşüş, yani arz dönemlerinde ise negatif olduğu gözleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl