Bitcoin’de SegWit, 4. yılında %78 kullanım oranına ulaştı

Bitcoin blok zincirinde 24 Ağustos 2017 tarihinde devreye alınan SegWit veya Türkçesi ile Ayrılmış Tanık, 4. yılında yüzde 78 oranında bir kullanıma ulaştı.

2017 yılında Bitcoin’de görülen fiyat artışıyla beraber kullanıcı sayısı da ciddi biçimde artmış ve Bitcoin ağı, zaman zaman tıkanıklıklar yaşamıştı. Bu tıkanıklıklar, daha önce de meydana geliyor ve bu durum, blok boyutlarını artırma tartışmalarını alevlendiriyordu. Blok boyutlarını artırmak, merkeziyetsizliği kötü yönde etkileyebileceği için önemli bir çoğunluk bu çözüme karşıydı. Yerine SegWit gibi blok boyutunu artırmadan ölçeklenebilirliği geliştirecek bir çözüm düşünülüyordu. Yoğun tartışmalardan sonra, Ağustos 2017’ye gelindiğinde SegWit, Bitcoin blok zincirinde resmen etkinleştirildi. SegWit sayesinde ortalama blok boyutu, Bitcoin’in ilk günlerinden beri geçerli olan 1 MB’de sınırlı tutulurken blokların işlem kapasitesini artırmak mümkün olmuştu.

SegWit kullanarak işlem yapmak, hem maliyetleri düşüyor hem de işlemlerin normal işlemlere göre daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Gelinen noktada Bitcoin’de SegWit kullanımı yüzde 80’e yaklaştı. Toplam aktif Bitcoin adreslerinin yüzde 80’ine yakını artık SegWit adreslerinden oluşuyor. SegWit’in etkinleştirilmesinin ardından geçen birkaç ayda yüzde 30 olan oran, 4 yıl sonra neredeyse bunun 2.5 katına çıktı.

SegWit kullanım oranının zaman içinde değişen grafiği

SegWit’in yüzde 78 gibi bir kullanım oranına ulaşmasında kuşkusuz son zamanlarda kripto para borsalarının bu teknolojiyi benimsemesinin payı büyük. Örneğin Binance, Aralık ayında Bitcoin transferlerinde SegWit desteği vermeye başladı.

SegWit’ten 4 yıl sonra Taproot geliyor

SegWit’ten 4 yıl sonra ise şimdi Taproot gündemde. Bitcoin’de blokların işlem kapasitesinin bir kez daha artmasına imkan verecek ve gizliliği geliştirecek olan Taproot’un Kasım ayında etkinleştirilmesi bekleniyor. Taproot, Bitcoin’de SegWit’ten bu yana en önemli güncelleme olarak kabul görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl