Bitcoin neden yükseliyor? Son 1 yılın en büyük günlük artışı

Piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin, günlük bazda son bir yılın en güçlü fiyat artışını yaşıyor. Gün içi en düşük seviyesi 37 bin 468 dolar olan Bitcoin, 44 bin 200 doları gördü.

En son 2021 yılının Şubat ayında günlük olarak yüzde 16’ya yakın bir yükseliş kaydeden kripto para, o günden bugüne bu büyüklükte bir hareket görmemişti. Bunun son bir yılın rekor günlük fiyat artışı olduğunun doğrulanması için TSİ 03.00’teki günlük kapanış bekleniyor.

Rusya’ya yaptırımlar talebi artırdı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan ağır yaptırımların Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara olan talebi artırdığı değerlendiriliyor. Dijital varlık piyasaları veri sağlayıcısı Kaikao’nun verilerine göre, 24 Şubat günü BTC/RUB paritesi, Mayıs 2021’den bu yana en yüksek hacim seviyesine ulaştı. Bu veri, Rusya’da Bitcoin’e kaçışın hızlandığını gösteriyor.

Öte yandan savaşın yaşandığı Ukrayna’da ise nakit paraya erişimdeki problemler, kripto parayı güçlü bir alternatif olarak öne çıkardı. Geçtiğimiz günlerde, Ukrayna’da iki savaş muhabirinin ATM’ler ve kredi kartları çalışmayınca araba satın almak için Bitcoin kullanmaları gündeme gelmişti.

Short’lar tasfiye edildi

Bugün gelen yükselişle beraber, düşüşe oynayan trader’ların pozisyonları zararla kapatıldı. 24 saat içerisinde 300 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edilirken bunların yüzde 95’lik bölümü, short (kısa) pozisyonlardı.

Bitcoin’in yükselişi pek çok altcoin‘in de harekete geçmesini sağladı. Örneğin, son 24 saatte UMA yüzde 45, WAVES yüzde 35, KNC yüzde 30 oranında değer artışları kaydetti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl