Bitcoin’de 50 endüstri uzmanı, 2021 fiyat tahminlerini açıkladı

Onaylanan ProShares Bitcoin vadeli ETF'inin dün işleme açılması ve gelen rekor talep ile yükselişini sürdüren en büyük kripto parayla ilgili olarak, bağımsız karşılaştırma firması Finder'dan sektörün 50 uzmanına Bitcoin'in bu sene sonuna kadar ve önümüzdeki 10 sene içindeki performans tahminleri soruldu. Uzmanlar genelde, BTC'nin kısa vadede önce 80 bin dolara ulaşmasını ve yılı da düzeltme yaparak 71 bin dolar seviyesinde kapatmasını bekliyor. Uzmanların 5'te 1'lik kısmı ise 100 bin dolar ve üstü seviyeyi bekliyor.

Ekim ayının başlamasıyla birlikte Bitcoin‘de sert bir yükseliş hareketi oluşurken, en büyük kripto paranın seneyi hangi seviyede kapatacağı da tartışılmaya başlandı. Bağımsız bir karşılaştırma firması olan Finder.com’un, 50 endüstri uzmanı arasında yaptığı araştırmada ise ilginç sonuçlar çıktı.

Uzmanların %8’i “Satış zamanı” dedi

Eylül ayı sonundan Ekim ayının ilk günlerine kadar süren araştırmada 50 uzmanın görüşü alınırken, %46’lık kısım şu an BTC alma zamanı olduğunu belirtirken, bir başka %46’lık kısım da şu anda BTC tutulma yani “hodl etme” zamanı olduğunu söyledi. Sadece %8’lik bölüm ise satış zamanının geldiğini düşünüyor.

%23’lük kısım ‘100 bin dolar ya da üstü’ diyor

%23’lük kısım Bitcoin’in bu sene 100 bin dolar veya daha yukarı seviyeye gideceğini belirtirken, kalan kısım ise en büyük kripto paranın 80 bin dolar seviyesine ulaştıktan sonra seneyi 71 bin dolar civarında kapatacağını düşünüyor. Aynı anket Temmuz ayında da yapılmış ve o dönem sene sonu tahmini olarak 66 bin dolar sonucu çıkmıştı. Nisan ayında yapılan ankette ise 2021 sonu için 94 bin dolarlık tahmin yapılmıştı. Uzmanların tahminlerinin fiyat yükseliş dönemlerinde daha yüksek seviyelerde çıkması da dikkat çekiyor.

“BTC bu yıl 111 bin dolar ile zirve yapar”

ABD merkezli Gryphon Digital Mining’in CEO’su Gryphon Digital Mining Rob Chang Bitcoin’in seneyi 111 bin dolar zirveyle kapatacağını düşündüğünü belirtti ve şunları söyledi:

“Bitcoin’in adaptasyonunun hızlandırılmış bir hareket ile El Salvador ve Twitter’dan dışarı çıkarak daha geleneksel alanlara kayacağını düşünüyorum. Bu durum genel kitlenin Bitcoin’e olan açılımını artıracaktır ve hatta ilerleyen yıllarda fiyatı daha da ileri götürecektir. Bitcoin’in bu seneki tepe noktasının 111 bin dolar olacağını düşünüyorum.”

“Bitcoin ETF’i fiyatları daha da yukarı götürür”

Uzmanlar arasında yapılan bu araştırma Eylül sonu ve Ekim ayı başında yapıldı ve o zaman aralığında henüz herhangi bir Bitcoin ETF’i kabul edilmemişti. Genel uzman kitlesi ankette bir Bitcoin vadeli ETF’inin muhtemelen kabul edileceğini söylerken, ETF kabulünün de fiyatları yukarı yönlü götüreceği belirtildi.

%22 ETF’lere karşı

Araştırmada ETF’ler hakkında genel bir görüş de alınırken, uzmanların %22’lik kısmı bir Bitcoin ETF’ine özellikle gelecekte gerek kalmayacağını düşündükleri için karşı çıktıklarını belirttiler. %60’lık kısım ise Bitcoin ETF’ine olumlu baktığını dile getirdi.

2030 yıl sonunda 5 milyon dolar!

Uzmanların Bitcoin ile ilgili uzun vade tahminleri de ciddi şekilde ses getirecek cinsten… Yapılan ankette Bitcoin’in uzun vadeli bir yatırım olarak görülmesi gerektiği belirtilirken, 2025 sonu için 249 bin dolar, 2030 yıl sonu için ise 5 milyon 237 bin dolarlık tahminlerde bulunuldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl