Ukrayna’da resmi bir heyet Bitcoin için El Salvador’a gitti

El Salvador'un Bitcoin hamlesi hala kripto para toplulukları arasında konuşulurken çok önemli bir hamle de Ukrayna'dan geldi. Doğu Avrupa'nın hem ekonomik hem de toprak bakımından en büyük ülkesi konumundaki Ukrayna'da başkan Zelenski'nin, ülkede Bitcoin'i yasal para haline getirme çalışmaları kapsamında bir heyeti El Salvador'a gönderdiği ortaya çıktı. Zelenski'nin 2023 yılında ülkede, Bitcoin'in de dahil olduğu çift paralı bir sistem kurmayı düşündüğü belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta El Salvador’un Bitcoin’i yasal para ilân ettiği yasanın yürürlüğe girmesinin ardından kripto para çevrelerinde çok da büyütülmeyen bir haber daha basına yansımıştı. Doğru Avrupa’nın dev ülkesi Ukrayna, ülkede Bitcoin‘i yasal hale getirmişti.

Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden kısa süre sonra ise, şimdi de ülkenin en büyük kripto parayı yasal bir para haline getirmek istediği iddia ediliyor. Yani Ukrayna, El Salvador’dan çok daha büyük bir etki yaratacak bir adıma hazırlanıyor. Bitcoin’in yasal para olması demek ülkenin şu anki para birimi olan Ukrayna Grivnası ile denk seviyeye gelmesi demek olacak.

Başkan Zelenski El Salvador’a heyet gönderdi

İşte tüm bu dedikoduların arasında çok önemli bir gelişme daha ortaya çıktı. Devlet başkanı Volodimir Zelenski’nin, ülkede kripto para benimsenmesi plânını hayata geçirmeden önce El Salvador’a bir heyet gönderdiği ve delegasyondakilerin, meslektaşlarıyla bir araya gelerek bu konuda bilgi almalarını istediği belirtildi. Zelenski’nin, Ukrayna’yı bir kripto-dostu ülkeye dönüştürmek istediği iddia ediliyor.

Geçen hafta Silikon Vadisi’ndeydi

43 yaşındaki başkanın geçtiğimiz hafta, dünyanın teknoloji devi şirket ve startup’larının bulunduğu Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’ne gitmesinden kısa süre sonra böyle bir adım atması da dikkat çekiyor. Zelenski’nin, Ukrayna’nın kolayca dijital varlıkları ülkeye entegre edebilecek fırsatları araştırdığı bildirildi.

İki paralı sistem mi olacak?

Rus ekonomist ve profesör Vyacheslav Evgenyev ise konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Zelenski’nin, 2023 yılında hem Bitcoin hem de Grivna’nın dahil olduğu iki paralı bir sisteme geçmek istediğini söyledi:

“Bukele ve Zelinski sürekli konuşuyor”

“Bitcoin ve Ukrayna birbirlerine tam uyan bir ikili… Ukrayna artık mali bir devrime hazırlanıyor. Rusya’nın baskıcı politikasından kurtulmak için Bitcoin yardımcı olabilir. Ukrayna şu anda, finansal zincirlerinden kurtulmak isteyen bir gençliğe sahip. Bukele ve Zelenski iyi bir ilişki kurdular. Sürekli konuşuyorlar, fikirleri tartışıyorlar. Geleceğe yönelik plânlar kuruyorlar.”

El Salvador’daki protestolar Ukrayna’da yaşanır mı?

Ukrayna’nın Bitcoin’i ülkeye entegre etme plânında ise birçok soru işareti ortaya çıkıyor. Bilindiği üzere küçük bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’un bile Bitcoin hamlesine IMF ve Dünya Bankası sonuna kadar karşı çıkmıştı. El Salvador’un hem toprak genişliği hem de nüfus açısından Ukrayna’ya göre çok daha küçük bir ülke olması bu tür kurumların Ukrayna’ya olan tepkilerinin daha da büyük olmasına neden olabilir.

Bitcoin’e olumlu bakmayan ABD ile Ukrayna’nın komşusu ve birçok alanda rakibi olan Rusya’nın da ne tepki veeceği merak konusu… Tüm bunların dışında El Salvador gibi küçük bir ülkede bile, Bitcoin protestoları başlamış ve en büyük kripto paranın, volatilitesinden ötürü, çalışanlar için iyi bir varlık olmadığı iddia edilmişti.

Benzer protestoların Ukrayna’da da yaşanması, tabii ki çok daha büyük kalabalıkların sokaklarda olmasına yol açacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl