Bitcoin’i resmi para yapan Orta Afrika, 3 Temmuz’a hazırlanıyor

Mayıs ayında "Sango projesi" adını verdiği bir kripto para merkezini duyuran Orta Afrika Cumhuriyeti'nde başkan Faustin-Archange Touadera'dan yeni bir açıklama geldi. Başkan Touadera, Sango projesini destekleyecek bir insiyatif başlattıklarını ve ilgili programın detaylarının 3 Temmuz'daki bir organizasyonda açıklanacağını belirtti.

Geçtiğimiz aylarda Bitcoin‘i resmi para ilân eden ve bu anlamda dünyada El Salvador’dan sonra ikinci ülke olan Orta Afrika Cumhuriyeti, Mayıs ayında duyurduğu Bitcoin merkezini destekleyecek bir insiyatif oluşturduğunu duyurdu.

Canlı yayınlanacak, tüm dünya izleyecek

Devlet başkanı olmasının yanı sıra aynı zamanda bir matematik profesörü de olan Faustin-Archange Touadera, Twitter hesabından konuyla ilgili basın açıklamasını duyururken, şunları yazdı:

“Bitcoin’in resmi para ve aynı zamana bizim için bir esin kaynağı olmasıyla, yeni bir sayfa açıyoruz. Blok zinciri teknolojisiyle daha parlak bir gelecek elde etmek için başlattığımız Sango Projesi’nin 3 Temmuz’daki Genesis organizasyonuna herkesi bekliyoruz. Sango.org da organizasyonu canlı yayınlayacak”

“Yer altı kaynaklarının token’laştırılmasını sağlayan bir insiyatif”

Bilindiği üzere Sango, ülkede bir kripto para bölgesi oluşturmayı ve burada iş yapanlara vergi konusunda ciddi avantajlar sunmayı hedefliyor. Projede aynı zamanda, ülkenin yeraltı kaynaklarının da token’laştırılması plânları da bulunuyor.

Devlet başkanı Touadera’nın Twitter hesabından paylaştığı basın açıklamasında da, Sango insiyatifiyle beraber ülkedeki geniş yeraltı kaynaklarına da vurgu yapıldı:

“Sango, ülkenin geniş yeraltı kaynaklarının token’laştırılması adımının da katalizörü konumundadır. Afrika ve ötesindeki en ilerici ekonomik insiyatif olan Sango sadece, parayı başka bir seviyeye getiren ve dünyayı kasıp kavuran Bitcoin gibi bir değere güvenebilir”

Basın açıklamasında ayrıca isim verilmese de diğer kripto paralar ve Web3 teknolojisine de atıfta bulunuldu.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i resmi para ilân etmesi, bölgede ciddi bir gücü ve kültürel bağları bulunan Fransa ile IMF’nin de tepkisini çekmiş ve iki taraf da konuyla ilgili olumsuz görüş bildirmişlerdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl