Bitcoin’in Taproot güncellemesi gerçekleşti

Bitcoin’de 2017’deki SegWit’ten bu yana en önemli güncelleme olarak görülen Taproot, 709632. blokta resmen devreye girdi.

Uzun yıllar üzerinde tartışılan ve geliştirilen Taproot, Bitcoin ağında gizliliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliği artıran bir güncellemeydi. Aynı zamanda akıllı sözleşme esnekliği de sağlayacak olan Taproot, Haziran ayında kilitlenmiş ve etkinleştirilmesi için Kasım’a denk gelen süreç başlamıştı.

Taproot, ilk olarak Bitcoin’in önde gelen geliştiricilerinden Greg Maxwell tarafından 2018 yılında ortaya atıldı. 2020 yılının Ekim ayında da kapsamlı testlerden sonra Pieter Wuille tarafından Bitcoin’in kod kütüphanesine eklenmişti.

Taproot’la beraber artık Bitcoin’de yeni bir kriptografik imza türü var. Schnorr adı verilen bu imza türü, komut dosyalarını birleştirerek boyutlarını küçültüyor ve çoklu imza işlemlerinin esnek şekilde oluşturulmasını ve yürütülmesini sağlıyor. Çoklu imza işlemleri, normal Bitcoin işlemlerinden ayırt edilemeyeceğinden, bu sayede hem verimlilik hem de gizlilik kazanılmış oluyor. Bloklardaki veri sayısı azaltılarak daha fazla işlem yapabilmek için yer açılıyor. Taproot’un Bitcoin’in fiyat politikasına ise herhangi bir etkisi bulunmuyor.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para, güncelleme gerçekleştiği sırada 65 bin dolara yakın seviyelerde işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl