Bitcoin’in yükseliş sebebi ortaya çıktı: ABD’den üst üste haberler

Bitcoin geçtiğimiz mart ayından bu yana en önemli haftalık kapanışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bir numaralı kripto para, uzun zamandır kıramadığı 31 bin dolar seviyesini aştı. Böylece Bitcoin, 2022 yılının haziran ayından bu yana ilk kez görülen bir seviyeye ulaşmış oldu.

Bitcoin neden yükseliyor?

Bugünkü yükselişe piyasa değeri 600 milyar doları bulan Bitcoin, ABD’den gelen ETF haberleriyle ivme kazanıyor. Geçtiğimiz hafta, dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusu yapmasıyla hızlanan artış, bugün önemli bir haberle devam etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Volatility Shares şirketi tarafından yapılan, vadeli işlem sözleşmelerine dayalı Bitcoin ETF başvurusunu onayladı. Bu izinle birlikte SEC, ilk kaldıraçlı Bitcoin vadeli ETF’inin borsada işlem görmesinin önünü açmış oldu. SEC, daha önceki kaldıraçlı ETF başvurularını reddetmiş veya başvurular, sahipleri tarafından geri çekilmişti.

ETF konusu neden önemli?

Özellikle, BlackRock’ın yaptığı gibi, spot Bitcoin ETF başvuruları önem taşıyor. Çünkü, ETF’lerin en büyük ilk 10’unun yönetimi altındaki varlıklar 1 trilyon doları aşıyor. Bir Bitcoin ETF‘sinin onaylanması halinde Bitcoin de trilyon doları bulan bu pazardan pay almış olacak. Bunun fiyata önemli bir etkisinin olacağı düşünülüyor.

Altın için ilk ETF, 2013 yılının Mart ayında onaylanmıştı. Bunun ardından altının fiyatı %300’den fazla artmıştı. ETF’nin Bitcoin’i de benzer şekilde etkileyebileceği beklentisi var.

Bitcoin’deki pozitif gelişmeler, yalnızca ETF gündemiyle ilgili değil. Geçtiğimiz günlerde; Fidelity, Charles Schwab ve Citadel gibi ABD’li finans devleri tarafından desteklenen yeni bir kripto para borsası olan EDX Markets hizmete girdi. Borsa, müşterilere Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere çeşitli kripto token alım satımı imkânı sunmaya başladı.

Bitcoin, TSİ 22.30 itibari ile 30 bin 912 dolardan alıcı buluyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl