Bitcoin’in yükselişinde “ABD borç limiti” ve ETF iddiaları dillendiriliyor

Bitcoin bugün öğle saatlerinde, önce 52 bin daha sonra ise 55 bin dolar barajını aşmayı başardı. Yükselişin arka planı merak edilirken henüz net bir gelişme yok ancak birkaç aydır ABD'deki borç limiti krizi ve bugün bazı büyük finans kurumu CEO ve başkanlarının başkan Biden ile görüşecek olması, yükselişin sebepleri olarak dillendirilmeye başladı. Bitcoin ETF başvurularına gelecek bir muhtemel onay da bu yükselişi tetikleyebilecek faktörler arasında gösteriliyor.

ABD’de bir süredir tartışılan “borç limiti” konusu Bitcoin‘in yükselişiyle yeniden gündeme geldi. Hazine Bakanı Janet Yellen da, Temmuz ayında Kongre’nin borç limitini yükseltmesi gerektiği şeklinde bir konuşma yapmıştı. Yellen, borç limitine ilişkin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye bir mektup yazmıştı.

Başkan Biden, dev şirket CEO’larıyla görüşecek

Konuyla ilgili olarak ise dün ABD medyasında çıkan haberlerde, başkan Joe Biden’ın borç limitinin artırılmaması ve bunun doğuracağı sonuçlar konusunda dev finans şirketlerinin CEO’larıyla bir araya geleceği belirtildi. Bank of America, JPMorgan gibi dev yatırım bankalarının yanısıra bazı finans kurumlarının başındaki isimler de toplantıda yer alacak. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Ticaret Bakanı Gina Raimondo da Biden’a eşlik edecek. Görüşmeden çıkacak olası sonuçlar için bu gelişme küresel piyasalar tarafından yakından izleniyor.

ETF onayı gelecek mi?

Öte yandan Bitcoin’in 7 Eylül tarihindeki 52900 dolarlık seviyeyi de aşması, uzmanların kısa süre içinde büyük bir haber gelmesi beklentisini de artırdı. Bilindiği üzere Ekim ayında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından bir Bitcoin ETF başvurusunun kabul edilme ihtimali de bulunuyor. Bu arada bir Bitcoin ETF’i hazırlığı olan Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group’un CEO’su Barry Silbert, yükselişin ardından Twitter hesabından paylaştığı tweet’te “Bitcoin bir şeyler biliyor” ifadesini kullandı.

En büyük kripto para 14 Nisan’da tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmış ve 64 bin 800 dolardan işlem görmüştü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl