Solana ETF’leri ağdaki token’ları yükseltti: Bitget araştırması

VanEck'in geçtiğimiz hafta Solana spot ETF başvurusunda bulunması Solana ekosistemindeki token'ları yükselttiği gibi, ağ üzerindeki varlıklarda işlem yapanların sayısını da artırdı.

2024 yılının ilk yarısı kripto ETF’leri açısından “onaylanma senesi” olarak geçerken, Bitcoin ve Ether’in ardından Solana ETF’leri için de ilk resmi talep yapıldı.

Bilinen kripto para borsalarından biri olan Bitget’in araştırma biriminden sorumlu yöneticisi Ryan Lee ise konuyla ilgili önemli bir değerlendirme raporu yazdı. Lee raporunda Solana’nın Bitcoin ve Ether’in ardından 3. en büyük kripto para konumuna yükselebileceğini yazdı ve şu ifadeleri kullandı:

VanEck tarafından yapılan ilk Solana ETF’i başvurusu sonrasında 27 Haziran tarihli Bitget verileri SOL ekosisteminde tüm sektör için %9 ve trader sayısında da %30 ile toplu bir yükseliş gösteriyor. SOL token’ı %8 yükseldi ve trader sayısında ise %65 artış gözlendi. Birden fazla Solana memecoin’i de bu artıştan faydalandı ve BOME fiyatında %15, bu token’ın trader sayısında %80 ve WEN fiyatında %15,5, bu token’ın trader sayısında ise %25 artış gözlendi.

SOL, yakın zamandaki büyümesi ile birlikte BTC ve ETH’den sonra ETF’ini alan 3. büyük kripto varlığı konumuna gelebilir. 2024’ün başında 1,3 milyar dolar olan TVL’inden %346 artış görerek 4,5 milyar dolara yükselmesi ile birlikte, Solana’nın DeFi ekosistemi hızla büyüyor. Bu büyüme ağırlıklı olarak JITO, Jupiter, Kamino, Marginfi ve Drift gibi Solana ekosistemi projelerinin yoğun lansman programından kaynaklanıyor. Bu projeler Solana ekosistemini büyük ölçüde zenginleştirdi ve Solana zincirine daha fazla DeFi özelliği tanıttı.

Solana Foundation da, zinciri ve ürünleri konusunda yenilikçi adımlar atmaya devam ediyor. Solana ekosistemi artık Solana blok zinciri, Solana cep telefonları, SDK’lar ve yakın zamanda lansmanı yapılan Solana Blink’lerini içeriyor. Bu ürünler, Solana’nın geniş çaplı benimsenmesini artırıyor ve Solana’nın mobil internet geliştirme adaptasyonunu temsil ediyor. Bunlar aynı zamanda Solana’nın zincir üzerinde sürekli artan aktif adres sayısının da anahtarı… Şu ana kadar, Solana’nın günlük olarak ortalama 1,3 milyon zincir üzeri aktif adresi bulunuyor ve bu sayede zincir, halka açık ağlar arasında üst sıralarda yer alıyor. Yakın zamanda tanıtılan Solana Blinks, Solana’nın blok zincirini sosyal medyaya entegre etme konusundaki çalışmalarının da altını çiziyor.

Ek olarak, Solana’nın MEME ekosisteminin kendine has avantajları da var. Öncelikle, Solana kurucuları açık şekilde MEME projelerini destekliyor. Dahası, Jupiter gibi lider DEX’ler aktif olarak MEME projelerinin inkübasyonu ve lansmanı için katılım sağlıyor ve topluluklarına kapsamlı airdrop’lar sunarak geniş çaplı destek görüyorlar. Bu destekleyici atmosfer pump.fun gibi muhteşem projelerin büyümesini sağlayarak Solana’nın blok zinciri endüstrisindeki çeşitli gelişme potansiyelini öne çıkarıyor. Solana zincirindeki MEME token türleri ise SOL için olan talebi her geçen gün daha fazla artırıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl