Bitmain’den yeni Bitcoin madencilik cihazı: En güçlüsü olacak

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik cihaz üreticisi olan Çin merkezli Bitmain şirketi çok daha güçlü ve etkin bir makine çıkarıyor. Cihazın yeni teknoloji çipleri sayesinde daha az enerji harcanacak ve hesaplama gücü de saniyede 150 terahash (TH/s) olacak. Antminer S19 XP adlı makinenin, piyasanın en güçlüsü olacağı belirtiliyor.

Kripto para bağlantılı birçok işlemin ve üretimin yasaklandığı Çin’den çıkış yapan ve faaliyetlerini diğer ülkelere taşıyan dünyanın en büyük madencilik cihazı üreticisi Bitmain, yeni model bir Bitcoin madencilik makinesi çıkarıyor.

Çin kaynaklı kripto para haberleriyle tanınan ve Bitmain’in eski iletişim müdür olan Colin Wu’nun bildirdiğine göre; Bitmain’in yeni cihazının adı S19XP olacak ve en yakın dönemde verilen siparişlerin teslimatı 2022’nin Temmuz ile Eylül ayları arasındaki dönemde yapılacak.

Bu hafta açıklanıyor

Amerikan medyasından The Block’un kendi kaynaklarına dayandırdığı haberine göre ise, Bitmain yeni cihazıyla ilgili resmi açıklamayı da bu hafta Dubai’de düzenlenecek olan madencilik konferansında yapacak. Haberde ayrıca Bitmain’in özel müşterilerine bu makineyi tanıttığı ve bazı siparişlerin de alınmaya başlandığı belirtildi.

Son teknoloji çiplerle üretilecek

S19XP’lerin, cihazı çok daha hızlı ve az enerji harcayan seviyeye getirecek olan 5 nanometrelik son teknoloji çiplerle üretileceği belirtilirken, hesaplama gücünün de saniyede 150 terahash olacağı kaydedildi. Saatlik enerji tüketimi de 3.1 kilowatt olacak. Mayıs Bitmain’in Tayvan Yarı-İletken Üretim Şirketi’nden [Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC)] 5 nanometrelik çipler için sipariş verdiği yönünde de haberler çıkmıştı.

Piyasanın en güçlüsü olacak

Bitmain’in şu andaki en yüksek teknoloji cihazı olan S19 PRO, 7 nanometrelik çiplerle üretiliyor ve saniyede 110 terahash’lik güç üretiyor. Bu cihazı da saatlik tüketimi 3.1 kilowatt. Dolayısıyla, yeni cihazın, S19 PRO’ya oranla hesaplama gücü %36 daha fazla… Bitmain’in bu yeni cihazı hakkında çıkan bu bilgilerin doğru olması durumunda, cihaz sadece S19 PRO’dan değil, piyasadaki tüm madencilik makinelerinden daha güçlü olacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl