Bitmain’in kurucularından Jihan Wu: Kripto endüstrisi onlarca trilyon dolar olacak!

Dünyanın en büyük madencilik cihaz üreticisi Bitmain'in kurucularından olan ve 2020'nin sonunda şirketten olaylı şekilde ayrılan Jihan Wu, ABD medyasından Forbes'a verdiği röportajda kripto para piyasasının gelecekte onlarca trilyon dolarlık bir endüstri olacağına inandığını söyledi. "Bu sene sektöre gelen katılımcılar, sonsuza kadar kalacak" diyen Wu, şu anki kripto paraların yüzde 95'inin yok olacağını ancak kalan yüzde 5'in ise müthiş yükselişler yaşayacağını düşündüğünü söyledi.

Kripto para evreninin tanınmış isimlerinden biri olan ve madencilik devi Bitmain’den olaylı bir şekilde ayrılan Jihan Wu, endüstriyi değerlendirdi ve şu anki kripto paraların yüzde 95’inin gelecekte yok olacağını ancak kalan çok az sayıda coin’in de ciddi yükselişler yaşayacağını söyledi.

Olaylı şekilde ayrılmıştı

Bu konudaki iyimserliğinin tecrübesinden geldiğini belirten Wu, bilindiği gibi Bitcoin‘i erken dönemde keşfeden ve onun bilgisayar ekipmanları almak için kullanıldığını görünce bu anlamda bir girişim başlatmaya karar veren bir isim. 2013’te, seneler sonra adeta birbirine girecekleri Micree Zhan ile birlikte Bitmain’i kuran Wu, şirketin bugün dünyanın en büyük madencilik cihaz üreticisi olmasında büyük katkı veren isimlerden… Wu, Zhan ile yaşadığı büyük savaş sonrasında 600 milyon dolarlık ödemeyle Bitmain ile olan tüm ilişiğini kesmişti.

Milyar dolarlık iki şirketi var

Jihan Wu, Bitmain’den ayrıldıktan sonra iki şirket kurdu. Biri kripto para madencilik platformu olan ve 4 milyar dolarlık değerlemeyle Nadaq’ta listelenmeye hazırlanan Bitdeer Technologies, diğer ise 2019’da kurulan 1 milyar dolar değerdeki finansal hizmetler şirketi Matrixport. Firma yaz aylarında da 100 milyon dolarlık yatırım almıştı.

“Endüstrinin onlarca trilyon dolar değere çıkacağına inanıyoruz”

Diğer kurucu ortak John Ge Yuesheng ile Matrixport’u kurduğu dönemde büyük bir ayı piyasası olduğunu belirten Wu, “O dönem kripto para ve blok zinciri teknolojisinin gelecekte onlarca trilyon dolarlık değere ulaşacağını düşünerek bu şirketi kurduk. Hala da inanıyoruz. Bu sene endüstriye yeni katılan kullanıcılar, sonsuza dek burada kalacaklar. Dolayısıyla bu kişilerini kripto para olarak biriktirdikleri varlıklarını korumak için ileri teknolojiye sahip sofistike ürünlere ihtiyaçları olacak.” dedi.

San Francisco merkezli bir girişim fonu olan Standard Crypto’nun kurucu ortağı Adam Goldberg, Wu’nun birden fazla milyar dolarlık şirket kurmasının da benzeri olmayan bir adım ve başarı olduğunu söyledi. Goldberg, 2017 yılı civarında Bitmain’de yatırımcı olmuş ve daha sonra Matrixport yönetim kuruluna katılmıştı.

Wu’nun diğer şirketi olan Bitdeer ise şu anda yönetimi altında 100 binden fazla madencilik cihazıyla ABD ve Norveç’te beş havuz çalıştıran bir madencilik platformu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl