SEC’nin dava açtığı Bittrex borsasından ilk açıklama

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Bittrex'e açtığı dava ile ilgili ilk yorum kurucu ortak Richie Lai’den geldi. Lai, "Yatırım sözleşmesi olduğunu düşündükleri şeyler için yıllardır SEC ile birlikte çalışmaya çalışıyoruz. ... Bununla mahkemede mücadele etmeyi dört gözle bekliyoruz." dedi.

Kripto para borsası Bittrex cephesinden, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı davaya ilişkin ilk açıklama geldi. Bittrex’in kurucu ortağı Richie Lai, “Yatırım sözleşmesi olduğunu düşündükleri şeyler için yıllardır SEC ile birlikte çalışmaya çalışıyoruz. Şimdi ne oldu? ABD’den ayrılacağımızı açıkladıktan sonra bizi dava ettiler. Hükümetlerin işleyişi bu şekilde olmamalı. Bununla mahkemede mücadele etmeyi dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

SEC, bugün Bittrex’e dava açtığını açıklamıştı. Haber, Bitcoin başta olmak üzere kripto para fiyatlarında düşüş getirdi. Bittrex’in diğer kurucu ortağı ve eski CEO’su Bill Shihara’nın da yer aldığı davada SEC, tarafları düzenleyici incelemeden kaçınmak için adımlar atmak ve şirketi ise kayıt dışı şekilde faaliyet göstermekle olmakla suçladı.

Düzenleyici kurum, suçlamaları duyurduğu basın açıklamasında, “Bittrex bir varlığı platformunda kullanıma sunmadan önce, Bittrex ile Shihara ihraççılara ‘fiyat tahminleri’, ‘kâr beklentisi’ ve diğer ‘yatırım tavsiyeleri’yle ilgili ifadeleri silmeleri talimatını verdi” dedi.

ABD’de düzenleyici kurumlar, dava açmadan önce “Wells Notice” uyarısı gönderiyor. Bittrex’e de mart ayında Wells bildirimi gönderilmişti. Borsa, bunun üzerine geçen ay ABD’den çekilme kararı aldığını da açıklamıştı. Bu açıklamayı yapan Lai, “Bittrex bugün, ABD’deki faaliyetlerini bitirme sürecine başlıyor. Endişe etmeyin tüm müşteri fonları güvende ve fonlar çekilebilir. Ancak ABD’nin mevcut düzenleyici faaliyet göstermemiz ekonomik olarak uygun değil.” demişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl