Bitwise iki Bitcoin ETF başvurusundan birini geri çekti: Pahalı ve karmaşık!

Varlık yönetim şirketi Bitwise vadeli sözleşmelere dayalı olan Bitcoin ETF başvurusunu geri çekti. Şu anda bir de direkt Bitcoin fiyatına dayalı bir ETF başvurusu bulunan Bitwise'dan yapılan açıklamada geri çekimin sebebi olarak, bu tür borsa yatırım fonlarının masraflı oluşu ve karmaşıklığı gösterildi. Şirket yöneticisi Matt Hougan da yaptığı açıklamada, "Spot Bitcoin ETF'leri çok daha sağlıklı" yorumunu yaptı.

Bitcoin‘in fiyat rallisinde büyük pay sahibi olan ETF onaylarının beklendiği gibi Ekim ayında gelmesi, birçok şirketin de yeni ETF başvuruları yapmasına yol açarken, yönetimi altında 1 milyar dolarlık dijital varlık bulunduran Bitwise da bu başvurularından bir tanesini geri çekti. Şirket, SEC’ye yaptığı vadeli Bitcoin ETF başvurusunu geri çekti.

Konuyla ilgili tweet atan şirketin yatırımlarından sorumlu yöneticisi Matt Hougan şu ifadeleri kullandı:

“Sorunlar olacağını biliyorduk”

“Bugün Bitwise olarak vadeli Bitcoin ETF başvurumuzu geri çektik. İlk Bitcoin ETF başvurusu 2013 yılında yapılmıştı. İlk kez bu yaz, SEC vadeli Bitcoin ETF’lerine karşı olumlu baktığını dile getirdi. ETF tabii ki büyük bir adımdı ancak zorlukları olacağını da biliyorduk. Bunlardan bir tanesi de Bitcoin vadeli işlemlerinin genelde ‘contango’ (*Vadeli fiyatın, spot fiyattan yüksek olma durumu) ile işlem görmesi… Dolayısıyla vadeli ETF, spot ETF’e oranla daha düşük bir performans sergiler. Analizimize göre contango, yatırımcılara yıllık %5-10 arasında bir masraf çıkarıyor.

“Masraflar ve karmaşıklık artıyor”

Biz bunlara rağmen vadeli Bitcoin başvurumuzu yaptık ama yeni problemler ortaya çıktı. Kanada’daki 1940 tarihli ETF kanunuyla çıkan Bitcoin ETP’si ile vadeli bir Bitcoin ETF’inin birlikte tutulabileceğini düşündük ama bu olmadı. Yasalar buna şu anda izin vermiyor. Ayrıca şu anda Bitcoin vadeli ETF’leri piyasadaki tüm kapasiteyi emdi. Bu zamanla değişecek ama şu anda durum bu şekilde.

“Spot ETF daha sağlıklı”

Sonuç mu? Masrafların üzerine yeni masraflar ekleniyor. Ayrıca iş her geçen gün daha da karmaşıklaşıyor.

Bunların hiçbiri Bitcoin vadeli ETF’lerinin ‘kötü’ olduğu anlamına gelmez ancak biz şirket olarak, uzun vadeli yatırımcıların spot ETF’e geçmelerinin çok daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Yatırımcıların da spot ETF talep ettiklerini görüyoruz.”

Hatırlanacağı üzere SEC başkanı Gary Gensler da yaz aylarında yaptığı açıklamalarda vadeli sözleşmelere dayalı olan Bitcoin ETF’lerini, spot ETF’lere tercih ettiğini söylemişti. SEC, ilk Bitcoin (vadeli) ETF’ine onayı Ekim ayında vermişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl