Cathie Wood’dan Bitcoin ETF yorumu: BlackRock’ın avantajı yok

Bitcoin ETF’leri, gündemdeki sıcaklığını koruyor. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusu yapması, piyasada coşkuyla karşılanırken fiyatların da artmasını sağladı. Başlangıçta BlackRock’ın SEC tarafından onaylanacak ilk spot Bitcoin ETF’i olacağı düşünülüyordu fakat ARK Invest, ilk olma açısından daha avantajlı görünüyor.

BlackRock, başvuruyu henüz geçen ay yaparken yatırım şirketi ARK Invest ise ETF’e nisan ayında başvurmuştu.

ARK Invest’in CEO’su Cathie Wood da BlackRock’ın ARK Invest’ten önce onay alamayacağını iddia etti. Wood, şirketinin şu anda ABD’deki ilk spot Bitcoin ETF’ini piyasaya sürebilecek konumda olduğunu vurguladı.

“Pek çok kişi BlackRock’ın SEC hakkında bir şeyler bildiğini düşünüyor ama…”

Fortune dergisine röportaj veren Wood’a BlackRock’ın Bitcoin ETF başvurusu hatırlatıldı ve bu girişimin başarılı olup olmayacağı soruldu.

Wood, “Bizim de başvurumuz var. SEC’nin bunu onaylamak için ocak ortasına kadar süresi bulunuyor. BlackRock’ın başvurusu için bu süre martta bitiyor. Pek çok kişi BlackRock’ın SEC hakkında bir şeyler bildiğini düşünüyor. Biz bunun doğru olduğunu düşünmüyoruz. Bunun bir süredir devam eden bir süreç olduğunu düşünüyoruz. Ancak Grayscale davası çok yakında, belki Ağustos’ta sonuçlanacak ve SEC bu davayı kaybederse, Bitcoin ETF’i için olasılıklar artacak.” şeklinde konuştu.

Wood’a göre BlackRock’ın SEC konusunda bir avantajı yok

Wood, SEC’nin BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’ini onaylayıp ARK’ınkini reddedeceği senaryo hakkında neler düşündüğünü de açıkladı.

Başarılı CEO, BlackRock’ın ARK’dan önce onay alabileceğini düşünmediğini kaydetti ve şöyle dedi:

“Onların izahnamesinde bizimkinin içermediği bir gözetim maddesi olduğunu biliyoruz ancak bana söylenen izahnamemizi değiştirmemizin çok zaman almayacağı ve tüm borsaların bu yönde hareket ettiği.”

ARK, bu röportajdan kısa bir süre sonra başvurusunu bir gözetim maddesi ekleyerek revize etti ve SEC’ye yeniden gönderdi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl