Alibaba, Blockchain teknolojisini aktif olarak kullanmaya başladı

Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın yan kuruluşu Lynx International, Blockchain'in şirketin sınır ötesi lojistik alanına başarıyla entegre edildiğini açıkladı.

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın yan kuruluşu Lynx International, Blockchain teknolojisini şirketin sınır ötesi lojistik alanına başarıyla entegre edildiğini açıkladı.

Şirketin açıklamasına göre Blockchain tabanlı sistem; üretim, gümrük, nakliye yöntemi, teftiş ve üçüncü parti doğrulama ile ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere sevkiyatla ilgili tüm bilgileri izlemeyi sağlıyor.

Teknik sorumlu Tang Ren, Beijing News’e yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Blockchain kavramı henüz yeni ortaya çıkmaya başlamış olsa da çok geniş bir uygulama yelpazesine sahip. Kesin olarak bunun İnternet tabanlı bir teknoloji olduğuna ve para birimleri üzerinde spekülasyon yapmak için kullanılabilecek bir araç olmadığına inanıyoruz.”

Herhangi bir Blockchain tabanlı sistemde olduğu gibi veriler kaydedildikten sonra alınabilir, incelenebilir fakat her ne koşulda olursa olsun değiştirilemez. Blockchain‘in değiştirilemezliği, kripto para birimlerinde ezici bir kullanım alanı görmesinin başlıca nedenlerinden biri.

Alibaba’nın Blockchain teknolojisini benimsemesi, şirketin kripto paralara yeşil ışık yaktığı anlamına gelmiyor. Çok uzun bir zaman önce Alibaba‘nın kurucusu Jack Ma, kripto paralara ilgi duymadığını ve hiç yatırımı bulunmadığını açıklamış, buna karşın Blockchain teknolojisinde şirketinin önemli ilerlemeler kaydettiğini belirtmişti.

Alibaba’nın, Taobao ve AliExpress gibi iki ayrı deve de sahip olduğu göz önüne alındığında Blockchain’le lojistik sürecini hızlandırma niyeti bulunduğu söylenebilir. Alibaba, ithalat faaliyetlerinin yanı sıra sağlık ve gıda kalite kontrol sektörleri için de Blockchain tabanlı programlar başlattı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl