150 milyar dolarlık Ant Financial: Blockchain her sektöre hükmedecek

Jack Ma'nın sahibi olduğu, Çinli İnternet devi Alibaba'nın alt şirketi olan Ant Financial, Blockchain teknolojisini uzun vadede her sektöre hükmedecek beş anahtar teknolojiden biri olarak görüyor.

Ant Financial’in Blockchain Departmanı yöneticisi Zhang Hui, Hangzhou’da düzenlenen bir etkinlikte, yapay zeka, güvenlik, IoT ve programlamanın yanı sıra Blockchain’in şirketin büyük bir ticari ölçekte uygulamak adına aktif olarak geliştirdiği ve test ettiği önemli bir teknoloji olduğunu belirtti.

Zhang, değişmezlik ve merkezsizlik açısından mevcut haliyle Blockchain teknolojisinin kusursuz olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Zhang ölçeklenebilirliğin, holdingleri ve sektör liderlerini Blockchain sektörüne getirmek için ele alınması gereken, Blockchain teknolojisinin temel bir sorunu olduğunu vurguladı.

Uzun vadede Zhang ve Ant Financial’deki ekibinin geri kalanı, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın 2017’de önerdiği gibi, şirketin temel iş alanlarına ve platformlarına Blockchain teknolojisini uygulayacağına inanıyor. Ancak, teknolojinin mevcut finansal altyapılar üzerinde önemli bir etkisi olması adına kapasitesinin saniyede on binlerce işlemi işlemek için katlanarak geliştirilmesi gerekiyor.

Technode’da yer alan bir habere göre:

İleriye dönük olarak, Zhang Blockchain’in şirket için yeni iş modelleri yaratacağını ve sadece katma değerli hizmetler sağlamayacağını umuyor. Zhang ayrıca, küresel olarak Blockchain tabanlı sınır ötesi ödeme hizmetlerini genişletmeyi umuyor.

Ant Financial’ın ana platformu Alipay Asya’da, alternatif bir ödeme yöntemi olarak yaygın bir şekilde kullanılıyor. Alipay; Japonya, Çin, Tayland ve Tayvan dahil olmak üzere çoğu Asya ülkesinde Samsung Pay, Android Pay ve Apple Pay’in önünde yer alıyor.

Mayıs ayında, Alipay’in hızla büyümesi nedeniyle Ant Financial, bir grup küresel ve yerel yatırımcıdan 10 milyar dolar topladı ve bu sayede şirketin değeri 150 milyar dolara çıktı.

Ant Financial’ın yatırımcılardan biri de hükümetin ticari varlıklarını elinde bulunduran, Malezya Hükümeti’nin devlet fonu Khazanah Nasional.

Haziran ayının başında Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, dijital varlıkların hızlı yükselişlerini ve 2017’den bu yana değerlerinin katlanarak artmasını bir balon olarak nitelendirmiş ancak Blockchain’in devrim niteliğinde bir teknoloji olduğuna dikkat çekmişti.

Ant Financial’ın hakim hissedarı Ma, ayrıca ICO’lara ve yeni ortaya çıkan token’lara atıfta bulunarak para kazanmayı hedeflemek yerine teknolojinin veri gizliliği, güvenlik ve sürdürülebilirlik sorunlarını çözmek için kullanılması gerektiğini söylemişti.

→ BLOCKCHAİN, DÜNYA KUPASI ÇEYREK FİNALİNDE 30 MİLYON İZLEYİCİYE ULAŞTI

 

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl