Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Terör örgütü IŞİD, Blockchain’e taşınıyor

Terör örgütü IŞİD'in iletişim kurmak ve propagandasını yaymak amacıyla Blockchain tabanlı mesajlaşma uygulaması BCM Messenger'ı kullandığı söyleniyor.

Terör örgütü IŞİD’in iletişim kurmak ve propagandasını anonim olarak yaymak için Blockchain tabanlı bir mesajlaşma uygulamasını kullanmaya başladığı bildiriliyor.

Vice’ta yer alan habere göre, terör örgütü şu anda BCM Messenger adı verilen bir uygulama üzerinde denemeler yapıyor. IŞİD, ayrıca Hoop, TamTam, RocketChat ve Riot gibi uygulamaları da test ederken BCM, özellikle şifreli ve kullanıcılar anonim olduklarından örgüt için avantaj sağlıyor.

Hem Android hem de iOS platformlarında bulunan BCM Messenger, “Son derece bir iletişim platformu” şeklinde tanımlanıyor. Şirket, uygulamasını “her mesaj tam olarak şifreli” ve “hiçbir üçüncü taraf içeriğe erişemez.” ifadeleriyle tanıtıyor. Ayrıca kullanıcıların içinde 100,000 kişi bulunan “süpergruplar” oluşturabileceği kaydediliyor.

Diğer şifreli anlık mesajlaşma uygulamalarının aksine BCM kullanıcıların bir e-posta adresi veya cep telefonu numarası gibi bilgileri kullanarak kaydolmalarını gerektirmiyor. Dolayısıyla uygulama herhangi bir kişisel ayrıntı vermeden kullanma imkanı veriyor ve bu şüphelileri takip etmeyi zorlaştırıyor. Uygulamanın anonimlik, şifreleme ve büyük grup sohbeti gibi özelliklerle büyük risk oluşturduğu belirtiliyor.

Daha önce Telegram, IŞİD’in kullandığı önemli iletişim kanallarından biriydi ancak şirket, terör örgütlerinin platformunu kullanmasının önüne geçmek amacıyla etkin önlemler almaya başladı. Bu önlemler, IŞİD’i alternatif arayışlarına yönlendirdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl