Türk şirketi Foton Enerji ile Energy Web, Blockchain tabanlı platformu hayata geçirdi

Türkiye merkezli Foton Enerji ile Energy Web'in iş birliği sonucunda oluşturulan Blockchain tabanlı yenilenebilir enerji sertifikası ticaret platformu hayata geçirildi.

Enerji sektöründe kurumsal düzeyde Blockchain tabanlı uygulamalara odaklanan bir girişim olan Energy Web ile Türkiye’den Foton Enerji, gerçekleştirdikleri ortaklığın ardından Blockchain tabanlı yenilenebilir enerji sertifikası ticaret platformunu hayata geçirdi.

Yenilenebilir enerji sertifikası veya kısa adıyla YES, enerji kaynaklarına dayalı olarak üretilen her birim elektrik karşılığında verilen bir sertifika. YES, yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimini belgeliyor.

Büyük ölçekli tüketiciler, yani kurumsal şirketler, uluslararası sera gazı salım raporlamalarında şirketlerinin üretimleri için satın aldıkları elektriğin yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğini ispat etmek durumunda. YES ise burada devreye giriyor.

Foton Enerji’nin Kurucu Ortağı Can Arslan, Enerji Günlüğü’ne verdiği bir röportajda enerji sertifikaları için oluşturulan dijital platformun faydasını şöyle anlatıyor:

“Türkiye’deki uluslararası sermayeli firma ve markalar, yurt dışındaki merkezleri aracılığıyla bu sertifikaları edinebiliyorlar. Veya kendi çabaları ile Türkiye’de I-REC’e üye olmuş enerji üreticilerini bulmaya çalışıp onlarla iletişime geçmeye çalışıyorlar. Ama bunu yapmaları da çok kolay değil. Çünkü bunu listeleyebilecekleri bir yer yok. Bu yüzden pek çoğu bu sertifikayı bulamadıklarını söylüyor. Biz de işte tam bu noktada devreye girdik, giriyoruz. I-REC standardına üye olmuş santrallerle tüketicileri buluşturan bir platform inşa ettik.”

Arslan ayrıca bugünkü gelişme hakkında ise platformun başlatılmasından heyecan duyduklarını belirterek “Energy Web ve I-REC ile hayat geçirdiğimiz blokzincir tabanlı yenilenebilir enerji sertifikası ticaret platformu, sertifikaların ihracından itfasına kadar tüm süreçleri izliyor ve kullanıcılarının raporlamalarını kolaylaştırıyor.” açıklamasında bulundu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl