Ethereum ETF iddiası: 2022 ilk çeyreğinde onaylanabilir

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı bir ETF'in Ekim ayında kabul edilmesinden sonra gözler spot Bitcoin ETF'i ve Ethereum ETF'lerine çevrilirken, Bloomberg Ethereum vadeli ETF'ine, Bitcoin spot ETF'inden önce onay verilebileceğini iddia etti. Kurumun tecrübeli analisti James Seyffart, onayın 2022 yılının ilk çeyreğinde gelebileceğini belirtirtti.

Bloomberg İstihbarat Birimi’nin iddiasına göre ABD regülatörleri, spot Bitcoin ETF’inden önce bir Ethereum vadeli ETF başvurusuna onay verebilirler. Bloomberg analisti James Seyffart, bir spot ETF’inin kabul edilmesi durumunda bu fonun, diğer ürünlerden hacim ve sermaye çekeceği konusunda tüm uzmanların hemfikir olduğunu belirtti.

“Vadeli de olsa ProShares’in başarısını tekrarlayabilir”

Ancak Seyffart’a göre spot ETF öncesinde bir Ethereum ETF’inin onayı da gelebilir. Analist onayın 2022 yılının ilk çeyreğinde gelebileceğini belirtirken, vadeli işlemlere dayalı bir fon olmasından ötürü kurumsal müşteriler için en iyi seçenek olmasa dâhi, onayın verilmesinden sonraki ilk haftada piyasaya 1,2 milyar dolar çeken ProShares Bitcoin ETF’inin başarısını tekrarlama ihtimali yüksek…

Hatırlanacağı üzere SEC tarafından kabul edilen ikinci vadeli Bitcoin ETF’i olan Valkyrie fonu, ProShares’in başarısını tekrarlayamamıştı. Ancak rakamlar, hala toplamdaki adaptasyon ve Wall Street’teki kripto paralara bakış açısının sürekli olarak olumlu yönde gittiğini gösteriyor.

Vadeli işlemlere dayalı bir Ethereum borsa yatırım fonunun SEC tarafından kabul edilmesi için başkan Gensler ya da kurumun yatırımcı korumasının sağlandığından emin olduğunu açıklaması gerekiyor. Uzmanlara göre, spot Ethereum ETF’inin ise yakın vadede kabul edilmesi beklenmiyor. SEC’nin spot Ethereum ETF’inden önce, spot Bitcoin ETF’ine onay vermesi çok daha yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl