McGlone: Bitcoin’de 20 binlik seviye, geçmişin 5 bin doları olabilir

Dünyaca ünlü finans kuruluşu Bloomberg'in baş emtia stratejisti olan Mike McGlone, son düşüşleri değerlendirdi. Zaman zaman Twitter'dan gündemi yorumlayan McGlone, Bitcoin'deki 20 bin dolar seviyesinin bugün, geçmişteki 5 bin dolar seviyesine denk gelmiş olabileceğini söyledi.

Bitcoin, Cuma akşamı 20 bin dolar seviyesinde de tutunamadı ve tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, bir önceki döngünün zirvesini de aşağıya doğru kırmış oldu. Bloomberg’in baş emtia stratejisti olan ve düzenli olarak piyasaları yorumlayan Mike McGlone ise 20 bin dolar seviyesinin geçmişteki 5 bin dolara tekabül edebileceğini belirtti.

“Yılın ilk yarısında bu düşüş mantıksız değil”

Twitter hesabından son düşüşleri bir grafik paylaşarak değerlendiren McGlone şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin’de 20 bin dolarlık fiyat seviyesi, geçmişin 5 bin doları olabilir. Fiyat çok düşük seviyelere yaklaştığı için, Bitcoin’in küresel benimsenmesine karşı, azalan arzın erken dönemlerinin temel durumu geçerli olabilir. Tarihin en iyi performans gösteren varlıklarından birinin, yılın ilk yarısında bu şekilde bir düşüş göstermesi mantıksız değil”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

McGlone’un paylaştığı grafikte, daha önce yaşanan yükselişlerin ardından sert bir düşüş hareketi geldiği, ve bu düşüşlerden sonra ise çok daha sert yükseliş hareketlerinin yaşandığı görülüyor. McGlone, bu yorumu yapmak için ise 100 günlük hareketli ortalamayı baz alıyor.

Hatırlanacağı üzere 5 bin dolar seviyesi hem 2018 ayı döneminde hem de 2020 yılında destek seviyesi olarak ön plâna çıkmış hatta 2020’de birkaç kez bu fiyat aşağıya doğru kırılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Elon Musk açık açık söz verdi, Dogecoin yükseldi

“1929 tarzı sert faiz artırımları…”

McGlıone ayrıca Cumartesi günü yaşanan büyük düşüşe de değindi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin, Cumartesi günü %10’dan fazla düştü ve riskli varlıkların büyük düşüşlerinden birine imza attı. Fed’i 75 baz puanlık faiz yükseltmesi, riskli varlık deflasyonunun sıkılaştırılmasının son adımı olabilir. Düşüşlerde; hisse senetleri piyasasınaki erimelere rağmen 1929 tarzı sert faiz artırımları, küresel GYSH ve tüketici hissiyatının da etkisi var.”

100 bin tahmini geçerli olmadı

Hatırlanacağı üzere McGlone, geçen sene yine Mayıs ayında başlayan ve Haziran ayında sertleşen düşüş hareketinde Bitcoin’in 100 bin dolara gitme olasılığının 20 bin dolara düşme olasılığından daha yüksek olduğunu belirtmişti. O dönem en büyük kripto para 29 bin dolara kadar düşmüş ancak daha sonra Temmuz ayında toplarlanmış ve Sonbahar aylarındaki yükselişle Kasım’da 69 bin dolara kadar yükselmişti. Ancak McGlone’un da içinde bulunduğu birçok analistin 100 bin dolarlık tahmini ise geçerli olmamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl