Bloomberg stratejisti McGlone: Faiz artırımı Bitcoin’i ön plâna çıkarabilir

Fed'in Aralık ayı toplantı tutanaklarının yayımlanması ve faiz artırımı kararının çok daha erken alınma ihtimalinin artması S&P 500'den kripto paralara kadar birçok varlık grubunda düşüş getirirken, Bloomberg stratejisti Mike McGlone ise Ocak ayı raporunda en büyük kripto paranın faiz artışından en çok pay çıkaracak varlık olduğunu söyledi. McGlone 2022'de Bitcoin, Ethereum ve sabit coin'lerin piyasadaki üstünlüklerini koruyacağını düşündüğünü de belirtti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Aralık ayı toplantısında yer alan konuşmaların tutanaklarının açıklanmasından sonra kurumun 8.3 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye gitmek için faiz artırımını beklenenden öne almayı plânlaması, uzmanların da hisse senetleri ve kripto paraların kısa vadedeki performanslarında birçok değerlendirmede bulunmalarına yol açtı.

Bloomberg’in ünlü analisti Mike McGlone, Ocak ayı raporunda Fed’in bu şahin bakışının Bitcoin‘in hisse senetleri karşısında çok daha iyi bir performans sağlamasına olanak tanıyabileceğini belirtti.

“Bitcoin’de geri dönüş sinyali”

Fed’in olası bir faiz artırımı kararının Bitcoin için, S&P 500 karşısında bir kazan-kazan senaryosu yaratabileceğini belirten McGlone şu ifadeleri kullandı:

“Piyasaların yükselişleri artık olağan hale geldi. Ancak emtialarda ve Bitcoin’de ciddi bir geri dönüş sinyali alıyoruz. Boğa piyasasının süresiyle alakalı bir durum bu… Ve biz en büyük kripto paranın burada ön plâna çıktığını görüyoruz”

Bilindiği üzere Fed uzun zamandır faiz artırımı konusu tartışıyor ve beklenti 2022 yılında 3 kez faiz artırımı yapılarak bilançonun küçülmesinin önünü açmak. Bu tür bir hamle Bitcoin de dahil olmak üzere risk varlıkları için olumsuz, ki tutanakların ortaya çıkmasından sonra da Bitcoin’de yaklaşık 5 bin dolara varan bir düşüş olmuştu.

McGlone ise Bitcoin’i ve kripto paraları riskli varlıkların en güçlüleri olarak görüyor ve Fed’in hamlesiyle bu tür varlıklarda yaşanacak bir düşüşün Bitcoin’in de işine yarayabileceğini belirtiyor. McGlone’a göre eğer Bitcoin, enflasyona karşı küresel bir koruma aracı haline gelirse, Fed’in bu hamlesinden en çok katkı sağlayacak risk varlığı olacak.

McGlone ayrıca Bitcoin, Ethereum ve sabit coin’lerin 2022’de de piyasadaki liderliklerini sürdürmelerini beklediğini söyledi.

Bloomberg baş emtia stratejisti, Bitcoin’in 30 bin dolar seviyesine indiği yaz aylarında da “Bitcoin’in 100 bin dolara gitme olasılığı 20 bin dolara düşme olasılığından fazla” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl