Borç limiti çözümü Bitcoin’e sorun çıkarabilir: Citi analistleri

ABD'de borç limiti sorununun çözülmesi ve ilgili yasa tasarısını başkan Biden'ın imzalaması hisse senetleri ve kripto paralarda yükseliş getirirken, yatırım bankası Citi'nin analistleri Bitcoin başta olmak üzere riskli varlıklar için olumsuz bir senaryo çizdiler.

ABD’de haftalardır süren ve küçük çaplı bir krize de neden olan borç limiti sorunu geçtiğimiz hafta çözüldü. Uzmanlar ve yatırımcılar ise sorunun çözülmesinin ardından riskli varlıklar ve yatırım araçlarında yükseliş beklentisindeydiler. Aslında bu yükselişler de yaklaşık bir haftalık süre içerisinde geldi.

Citi analistleri: Rezerv azalması sorun yaşatabilir

Ancak Citi analistleri, yükselişlerin beklendiği kadar kolay gelmeyeceğini düşünüyor. Alex Saunders’ın da dahil olduğu bir grup Citi stratejisti, paylaştıkları bir değerlendirme notunda, Hazine’nin hesapları yeniden düzenlemesi sebebiyle oluşabilecek olan rezerv azalması durumunun, Bitcoin ve Ether başta olmak üzere riskli varlıklarda düşüş getirebileceğini belirttiler.

Rezerv düşüşleri esnasında riskli varlıkların performanslarını analiz ettiklerini belirten Citi uzmanları, bu tür varlıkların bu dönemlerde yüksek volatilite ve düşüş hareketlerine karşı savunmasız kaldıklarını ifade ettiler:

“Hem Bitcoin hem Ether için kısa vade görünüm pek olumlu gözükmüyor. Bu tür rezerv düşüşlerinde iki varlık da olumsuz performans gösteriyor. Bu durumlarda Bitcoin’de medyan rakam da önemli derecede düşük performansla hareket etti”

Yeniden ayarlama resesyon getirebilir

Hazine’nin parasını kontrol etmekle sorumlu olan TGA (Hazine Genel Hesabı), pandemi döneminde adeta bir balon gibi büyümüştü. Şimdi ise tarihin en düşük seviyelerine yaklaşıyor. Dolayısıyla Hazine, azalan rezervlerini doldurmak ve bu sayede ödemelerini yapabilmek için 3. çeyrek sonu itibarıyla 1 trilyon dolarlık bir yenileme yapmak zorunda. Uzmanlar bu adımların da bankacılık sektöründen likidite çekebileceğini ve kısa vadeli fonlama oranlarını artırarak ekonomiyi bir resesyona sokabileceğini belirtiyorlar.

Tüm bu senaryoya geniş açıdan bakıldığında en azından kısa vadedeki gidişatın iyi olmayabileceği öngörülebilir. Pazar günü 27.450 dolar seviyesine yükselen Bitcoin, bugün sabah saatlerinde ise yeniden 27.000 doların altında indi ve haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 26.750 dolardan işlem görüyor.

“Kripto ABD’nin sorunlarına dayanıklı değildi”

Citi analistleri  bankacılık krizi gibi konulara bağışıklığı bulunan kripto piyasalarının, ABD’nin borçlarını ödeyememe durumuna düşmesi gibi daha küresel çaptaki olaylara ise yeterince dayanıklı olamadığını ifade ettiler:

“Ayrıca ABD gibi büyük bir gücün temerrüde düşmesi, merkeziyetsiz teknolojiler için olumlu olsa da, bu endüstrinin hala bebek adımları döneminde olması, henüz bu senaryonun yaşanmasının kolay olmadığını gösteriyor”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl