Borsa İstanbul’dan işlemleri durdurma kararı

Dün ve bu sabah büyük düşüşler sebebiyle ikişer kez devre kesicinin çalıştığı Borsa İstanbul, bugün ise işlemleri tamamen durdurma kararı verdi. Borsa son olarak yaklaşık 24 yıl önce 1999 depreminin ardından kapatılmıştı.

Kahramanmaraş merkezli olan iki büyük depremin ardından işlemlere devam eden ve tepki çeken Borsa İstanbul, yönetimin aldığı kararla işlemleri tamamen durdurdu. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, “Borsamız Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası pay ve pay endeksi türev pazarlarında işlemlerin durdurulmasına karar verilmiştir” denildi.

Son olarak 1999 depremi…

Kahramanmaraş merkezli olan ancak çevre illeri de çok büyük şekilde etkileyen iki depremin ardından borsanın işlemlere devam etmesi tepkilere neden olmuştu. Dün ve bugün ikişer kez devre kesicilerin çalıştığı Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 5 bin seviyelerinden kısa sürede 4100 seviyelerine kadar düşüş yaşadı. Endeksteki değer kaybı aynı zamanda son 2 yılın da en büyük düşüşü oldu. Borsanın kapanması 24 yıl sonra da bir ilk oldu. Borsa İstanbul son olarak 1999 yılında yaşanan Gölcük merkezli büyük depremin ardından kapatılmıştı.

Bazı çimento ve demir çelik şirketlerinin hisselerinde yaşanan önemli artışlar da son 2 günde dikkat çekmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl