Borsada endeks değişiklikleri açıklandı: MIATK, BRSAN, ARCLK ve diğerleri

bist endeks değişiklikleri

Borsa İstanbul’un BİST-30, BİST-50 ve BİST-100 endeks değişiklikleri açıklandı. Geçtiğimiz yıldan beri borsanın gözde şirketlerinden biri haline gelen Borusan (BRSAN) BIST-30 endeksine dahil edildi. BIST-30 endeksinden çıkarılan şirket ise Koç Grubu’na ait olan Arçelik (ARCLK) oldu.

BIST-30’da önemli değişiklik

Koç Grubu şirketlerinden Arçelik BIST-30 endeksine veda ederken onun yerine Borusan aldı. Geçtiğimiz yılın başında 70 lira seviyelerinde işlem gören BRSAN hisseleri aynı yıl içinde 993 liraya kadar yükselmişti.

BIST-30 endeksinin yedek payları ise Ülker, Çimsa ve Doğuş Otomotiv olarak açıklandı. Uzun süren borçluluk nedeniyle yıllarca yerinde sayan ULKER hisseleri geçtiğimiz yıl toparlanmaya başlamıştı. Finansal durumunu düzelten Ülker dün son çeyrek bilançosunu açıkladı. Ziraat Yatırım, piyasa tarafından beğenilen bilançonun ardından ULKER hissesi için hedef fiyatını 117 TL’den 164 TL’ye yükseltti.

Ege Endüstri yeniden BIST-50’de

Uzun vadeli yatırım dendiğinde akla ilk gelen şirketlerden biri olan Ege Endüstri (EGEEN) Borsa İstanbul tarafından yapılan duyuru ile yeniden BIST-50 endeksine döndü. Düşük sermayesi ve karlı iş kolu ile dikkat çeken EGEEN son 5 yılda 500 lira seviyesinden 15 bin lira seviyesine yükseldi.

EGEEN ile birlikte BIST-50 endeksine giren diğer şirketler ise Mia Teknoloji ve Zorlu Enerji oldu. Zorlu Enerji son dönemlerde İsrail ile olan ticareti nedeniyle protestolarla anılıyor. MIATK bugün %5’lik düşüşle günü tamamlarken Zorlu Enerji (ZOREN) payları %2,5’luk düşüş yaşadı.

Kale Seramik, Tekfen Holding ve Çan2 Termik Santral ise BIST-50 endeksinden çıkarıldı.

TAB Gıda ve Agrotech BIST-100’e merhaba dedi

Son yılların en büyük halka arzını gerçekleştiren TAB Gıda BIST-100 endeksine dahil edildi. Türkiye’nin en önemli zincir restoranlarını bünyesinde barındıran TAB Gıda geçtiğimiz yıl halka arz olmuştu. Halka arz olduktan sonra bir süre yükselen TABGD hisseleri ardından gelen sert düşüşle birlikte halka arz fiyatına kadar gerilemişti. TAB Gıda da tıpkı Zorlu Enerji gibi İsrail – Filistin savaşı nedeniyle tepki görmüştü.

Açıkladığı geri alım programıyla ve sansasyonel yükselişiyle dikkat çeken Agrotech de BIST-100 endeksine girmeyi başardı.

BIST-100 endeksine giren şirketlerin listesi;

  • Akfen GMYO (AKFGY)
  • Anadolu Sigorta (ANSGR)
  • Bosch Fren Sistemleri (BFREN)
  • Batı Çimento (BTCIM)
  • Reeder Teknoloji (REEDR)
  • Say Yenilenebilir Enerji (SAYAS)
  • TAB Gıda (TABGD)
  • Türkiye Sigorta (TURSG)
  • Vestel Beyaz Eşya (VESBE)

BIST-100 endeksinden çıkarılanlar arasında ise Anadolu Grubu Holding, Karsan, Penta ve Kimteks Poliüretan gibi şirketler yer aldı. Endeks değişiklikleri açıklanmadan önce Borsa İstanbul günü %2,07’lik yükselişle 9140 puanda tamamladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl