Yılın ikinci en büyük satışı: Borsalara 17 bin Bitcoin gitti

Dün akşam gelen Fed kararı ve Jerome Powell'ın açıklamaları kripto para piyasalarında sert bir düşüş daha yaşanmasına sebep oldu. Düşüşlerde, ellerinden en çok varlık çıkaran grup ise yine kısa vadeli yatırımcılardı. Borsalara sadece dün 17 bin Bitcoin taşındı ve büyük satışlar oldu.

Fed başkanı Jerome Powell’ın dün akşam, sene sonuna kadar faiz artırımlarına devam edileceği yönünde bir konuşma yapması kripto para piyasalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Faiz kararının açıklandığı esnada 26 bin dolar seviyesinde olan Bitcoin, Powell’ın konuşmasının sona ermesinden sonra ise kısa sürede 24 bin 700 dolara kadar indi. En büyük kripto para bu nedenle mart ayında bankacılık krizinin yaşandığı dönemdeki seviyesine döndü.

Kısa vadeliler zararına satıyor

155 günden az süre BTC tutan kişiler “kısa vadeli yatırımcılar” olarak görülürken, bu yatırımcı grubunun da, sadece dün 17 bin adet Bitcoin’i zararına borsalara taşıdıkları görüldü.

Glassnode grafiğine göre, yaşanan FUD ve gelen panik satışları, kısa vadeli yatırımcıların büyük kümeler halinde satış yapmalarına neden oldu.

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi mart ayındaki bankacılık krizinin ardından dün yaşanan satışlar 2023’ün en büyük elden çıkarma hareketi olarak ön plâna çıkıyor.

İlginizi Çekebilir | FED’in Faizi Sabit Tutmasına Rağmen Bitcoin Neden Düşüyor?

31 bin dolardan gelen düşüş sürüyor

Bilindiği üzere bankacılık kriziyle beraber Bitcoin, mart ayının başında 20 bin dolara kadar inmiş ancak daha sonra 14 Nisan günü 31 bin dolar ile önemli bir seviyeye ulaşmıştı. O günden sonra ise kademeli şekilde düşen en büyük kripto para, SEC’nin Coinbase ve Binance’e açtığı davalar ile sert satışlar görmüştü. İşte Powell’ın dün akşamki açıklamaları ve faiz artırım mesajı vermesi BTC’ye ikinci darbeyi vurdu.

Bitcoin, haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 24.880 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl