Bitcoin neden düşüyor? Mart 2023 seviyesine geriledi

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar, Fed’in faiz oranını artırmayarak sabit tutması ve Powell’ın açıklamaları sonrası düşüş yaşıyor. Yatırımcılar, Fed faizleri sabit tutma kararı vermişken fiyatların neden düşüş yaşadığını sorguluyor.

Bitcoin’deki düşüşün nedeni, FOMC üyelerinin bireysel olarak gelecek faiz oranına ilişkin beklentilerinin daha yukarıda bir seviyeye revize edilmesiyle ilişkili. Fed üyelerinin faiz beklentilerini gösteren nokta tablosunda artış yaşandı ve faizler için 2023’ün sonuna kadarki medyan beklenti yüzde 5.6’ya çıktı. Dolayısıyla bu yıl içerisindeki kalan dört toplantıda iki faiz artışı daha yapılacağı varsayılıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell ise basın toplantısında, “Bu sene birkaç faiz artırımı daha yapmak uygun olabilir.” dedi ve temmuz ayı için bir karar almadıklarını vurguladı.

Bazı ekonomistler, Fed faiz kararı ve Powell’ın basın toplantısının ardından yaptıkları değerlendirmelerde, durumu “şahin bir duraklama” olarak nitelendirdi. Aracı kurum TradeStation’ın üst düzey yöneticilerinden David Russell, “İnsanlar, şahin bir duraklama beklerken çok şahin bir duraklama ile karşı karşıya kaldılar.” şeklinde konuştu. Russell, sözlerinin devamında, iş gücü piyasasının güçlü kaldığını ve Fed’in enflasyonu indirmek için bu fırsatı kaçırmayarak istemeyeceğini ileri sürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – El-Erian: Fed büyük bir hata yapabilir

Öte yandan “Tahvil Kralı” olarak bilinen DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach da Fed’ı̇n kararını “şahı̇n bı̇r duraklama” olarak değerlendı̇rdı̇. Gundlach, “Fed, söylemde kesinlikle şahindi ama eylemde şahin değildi” yorumunu yaptı. Bununla birlikte Gundlach, Fed’in artışa devam etmeyeceğine inanıyor.

Piyasa değeriyle bir numaralı kripto para Bitcoin, 25 bin doların altına inerek 24 bin 820 dolara kadar geriledi. Bu seviye, Bitcoin’in mart ayından bu yana ilk kez gördüğü seviye oldu. Kripto para, TSİ 00.10 itibari ile 25 bin 80 dolardan alıcı buluyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl