Borsalardan Bitcoin çıkışları artıyor: 2021’in en düşük seviyesi görüldü

Bitcoin fiyatının özellikle dün gece yeni bir ralli sinyali verip yükselişe geçmesi, zincir üstü verilere de yeniden dikkatle bakılmasına neden oldu. 51 bin doların da üzerine çıkan ve 52 bin dolar sınırına dayanan en büyük kripto paranın borsalardaki sayısı 2021'in en düşük rakamına ulaştı.

bitcoin-borsa

Bitcoin’in gidişatı hakkında bilgiler sağlayan zincir üstü veriler, özellikle fiyatın hareketli olduğu bu dönemde yatırımcılara yol gösterme açısından kritik öneme sahip. Dün gece TSİ 1 sularında yükseliş hareketine geçen Bitcoin 52 bin dolar sınırına dayanmıştı.

Son aylarda ciddi şekilde coin çıkışlarının görüldüğü borsalarda ise bu durum devam ediyor. Zincir üstü veri analisti olan Dylan LeClair de, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Glassnode’un bir grafiğini paylaştı ve borsalardaki BTC bakiyesinin 2021’in en düşük seviyesine geldiğini belirtti.

 

Borsalarda bulunan Bitcoin miktarı grafiği

Hatırlanacağı üzere zincir üstü veri analiz şirketi Glassnode da, geçtiğimiz hafta yayımladığı raporda Bitcoin boğalarının ihtiyacı olan yukarı yönlü fiyat gidişatı için fiyat aralıklarının sağlık olduğunu ve güçlü yatırımcıların piyasada kaldıklarını söylemişti.

Analist LeClair ise, borsalarda azalan coin sayısıyla ilgili “Muhtemelen bu daha hiçbir şey” yorumunu yaptı. LeClair ayrıca başka bir tweet’inde de ABD’nin en büyük kripto para borsası olarak gözüken Coinbase’deki BTC grafiğini paylaştı.

Coinbase’deki Bitcoin’lerin değişimini gösteren grafik

Grafikte son 2 haftada borsadan çıkış yapan 31 bin 48 BTC’nin olduğu belirtiliyor. Analist LeClair bu grafikle ilgili de “Muhtemelen bu daha hiçbir şey” yorumunu yaptı.

Ancak analistin bu yorumlarının altına bazı tepkiler de geldi ve bu yılın Nisan ayında da verilerin bu şekilde olduğu ancak Mayıs’ta Çin operasyonu ve Elon Musk tweet’leriyle beraber Bitcoin fiyatının yarı yarıya eridiği hatırlatıldı.

Piyasa değeri 2 trilyon 400 milyar doları da aştı

Son haftalarda 50 bin ilâ 40 bn dolar aralığında gezen en büyük kripto para özellikle geçtiğimiz cuma FED başkanı Jerome Powell’ın delta varyantıyla ilgili konuşmasının ardından tahvil alımının azaltılması plânının ertelenmesi sinyalini vermişti. Bu açıklamanın ardından yükselişe geçen Bitcoin, bu Cuma ise tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin çok altında gelmesi sebebiyle bir sert yükseliş hareketi daha yapmıştı. En büyük kripto para şu anda yaklaşık 51800 dolardan işlem görürken, 2 trilyon 440 milyar dolar civarında…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl