Netflix’e konuştu: Kapanan kripto para borsasında 400 bin dolar kaybetti

2019 yılında kurucusu Gerald Cotten'ın ölümüyle birlikte, müşteri şifrelerinin de kaybolduğu ve binlerce kişinin mağdur olduğu Quadriga CX borsası olayında ilginç bir hikaye daha ortaya çıktı. Tüm parasını borsaya yatıran Tong Zou adındaki bir kişinin ailesinden kalan para da dahil tüm servetini bu borsada kaybettiği belirlendi. Tong Zou şu an Netflix'in konuyla ilgili belgeselinde oynuyor.

Kurucusu olduğu Gerald Cotten’ın Hindistan’da geçirdiği bir bağırsak iltihabı nedeniyle ölmesinin ardından batan Quadriga CX borsası binlerce müşterisini mağdur ederken, bu kişilerden birisi olan Tong Zou’nun hikayesi de yürekleri burkuyor.

Netflix belgesel yaptı

Quadriga CX borsasının hikayesinin belgesel yapılacağı zaten geçen sene açıklanmıştı. Belgeselin yayınlanmaya başlamasıyla birlikte konuyla ilgili ilginç hikayeler de ortaya çıkıyor. Belgeselde, Tong Zou adlı bir kişinin toplamda 500 bin Kanada Doları (400 bin ABD Doları) kaybettiği aktarılıyor.

“Herkes beni suçluyor”

Hem belgesel hem de kendi hikayesiyle ilgili olarak İngiliz medyasından Sky News’e konuşan Tong Zou, yaşadıkları ve psikolojisinin durumuyla ilgili şunları söyledi:

“Düşünmemeye çalışıyorum. Aklıma geldikçe daha fazla depresyona giriyorum. Emlak yatırımı yapabilirdim, hisse senetlerine de yatırabilirdim paramı… Şu ana kadar hiçbir şey bulunamaması da beni kahrediyor. İnsanlar bu konuda sürekli beni suçluyor. Evet, benim de tüm paramı borsaya koyarak bir sorumluluğum var ama yine de tüm suç benim olmamalı. Daha fazla araştırma yapmalıydım ama bunların olacağını nereden bilebilirdim? Sanırım onlara çok fazla güvendim”

80 bin dolar kredi çekti, evini sattı

Yazılım mühendisi olan Tong Zou’nun hikayesi aslında Bitcoin almak için çektiği krediyle başlıyor. 2018 yılında 80 bin ABD doları kredi çekip Bitcoin alan Zou, o dönem fiyatların ciddi şekilde düşmesiyle borcunu ödemek için San Francisco’daki dairesini sattı. Daha sonra da Kanada’ya Vancouver’a yerleşme kararı verdi.

“Para hiç gelmedi”

Zou, daha sonra ABD Doları’nı Kanada Doları’na çevirmek için harekete geçti. Ancak banka komisyonu ödememek için bunu kripto paralarla yapmak istedi. Birçok araştırma yaptığını ve etrafında Quadriga borsasını kullanan birçok arkadaşı da olduğunu belirten Zou şunları söyledi:

“Paramı göndermeden önce Reddit’te borsa hakkında yorumları okudum. Arkadaşlarımdan tavsiyeler aldım. Çoğu yorum borsanın bir dolandırıcılık olmadığı ve herkesin parasını küçük gecikmeler olsa da, her zaman aldığı yönündeydi. Dolandırıcılık olduğunu kimse söylemedi ancak Bitcoin’imi Quadriga’da satıp Kanada Doları’na çevirdikten sonra o para banka hesabıma hiç gelmedi. Aylar geçse de gelmedi. Bana hep, borsa ile banka arasındaki bir davadan ötürü gecikmenin olduğu söylendi. E-mail’ler yolladım ama hep aynı cevaplar geldi. Ailemin verdiği 100 bin Kanada Doları da vardı o paranın içinde… Onlar da endişelenmeye başladılar. Babama uzun zaman söylemedik. Beni haberlerde görünce olayı öğrendi. Şu anda bu olay hakkında konuşmamaya çalışıyoruz”

“Cotten bence öldü”

Konuyla ilgili yapılan tartışmalar hala tüm dünyada devam ediyor. Birçok mağdur Cotten’ın ölmediğini, bunun bir dolandırıcılık faaliyeti olduğunu söyleseler de Zou da Cotten’ın gerçekten öldüğüne inanıyor:

“Ben yüzde 80 öldüğünü düşünüyorum. Eğer sahte bir ölüm numarası yapacak olsaydı bunu 2017’nin sonlarında yapardı ve fonları bu şekilde alırdı. O zaman Bitcoin fiyatı gerçekten çok yüksekti. Zamanlama açısından mantıksız bir durum sahte ölüm için…”

“Kripto’yla fazla ilgilenmiyorum”

Elinde çok az da olsa Bitcoin olduğunu belirten Zou, gelecek için ise fazla yorum yapamayacağını, kripto paralarla artık ilgilenmediğini söyledi:

“Elimde az da olsa Bitcoin var ama ilgilenmiyorum. Benim hikayemin herkes tarafından görülmesini ve insanların ders almalarını istiyorum.”

Zou şu anda hala Vancouver’da yaşıyor ve bir apartman dairesinde kiralık olarak oturuyor.

Quadriga olayında mağdurların ise yaklaşık 135 milyon dolar ABD doları kaybettikleri belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl