BtcTurk hack’lendi: 10 farklı kripto paraya ait cüzdanlar etkilendi

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından BtcTurk, siber saldırıya uğradığını açıkladı. Söz konusu saldırının bugün gerçekleştiği ve saldırıdan 10 farklı kripto paraya ait sıcak cüzdanlardaki varlıkların bir kısmının etkilendiği bildirildi. Ayrıca varlıkların çok büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanların güvende olduğu belirtilirken “BtcTurk’ün finansal gücü bu saldırıdan etkilenen tutarlarının çok üstünde olup, kullanıcı varlıkları bu kayıplardan etkilenmeyecektir.” denildi.

Açıklama şöyleydi:

“Ekiplerimiz 22 Haziran 2024 tarihinde platformumuzdan kontrol dışı çekimler yapılmasına sebep olan bir siber saldırı yaşandığını tespit etmiştir. Söz konusu siber saldırıdan sadece 10 adet kriptoparanın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmı etkilenmiş olup, varlıkların çok büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanlarımız güvendedir.

BtcTurk’ün finansal gücü bu saldırıdan etkilenen tutarlarının çok üstünde olup, kullanıcı varlıkları bu kayıplardan etkilenmeyecektir.

Ekiplerimiz konuyla ilgili detaylı araştırmaları gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda resmi makamlar ile de iletişime geçilmiştir. Tedbir olarak kriptopara yatırma ve çekme işlemleri durdurulmuş olup çalışmalarımız en kısa sürede tamamlandıktan sonra kullanıma açılacaktır.

Bu süreçte gösterdiğiniz anlayış için teşekkür eder, konuyla ilgili tüm gelişmeleri sizlerle paylaşacağımızı bildiririz.”

AVAX ve LUNC’de dikkat çeken düşüş

BtcTurk’ten yapılan açıklamada, bahsedilen 10 kripto paranın hangileri olduğuna dair bir bilgi verilmedi. Öte yandan sabah saatlerinde, özellikle AVAX ve LUNC fiyatlarında yaşanan sert düşüşün bu hack saldırısıyla ilgili olabileceği düşünülüyor. Anonim blok zinciri araştırmacısı ZachXBT, 54.2 milyon dolar değerinde 1.96 milyon AVAX’ın Binance, Coinbase ve Gate borsalarına transfer edilmesiyle fiyatın yüzde 10 düştüğüne dikkat çekmişti.

Öte yandan aynı sırada LUNC de piyasanın genelinden ayrışarak yüzde 20 gibi sert bir düşüş yaşadı. Fiyattaki bu geri çekilme de 300 milyar adet LUNC tutulan BtcTurk cüzdanındaki miktarın 4.7 milyar adede kadar düşmesinden dolayı saldırıyla ilişkilendiriliyor. Bununla birlikte ilgili işlemlerin saldırıyla bir bağı olup olmadığı henüz doğrulanamadı.

Binance borsasından destek

Binance CEO’su Richard Teng, BtcTurk’e incelemelerle ilgili yardımcı olduklarını ve şimdiye kadar 5.3 milyon doların üzerinde bir miktarı dondurduklarını açıkladı. Teng, X hesabından yaptığı açıklamada, “BtcTurk’e incelemelerle ilgili olarak yardımcı oluyoruz. Şimdiye kadar çalınan fonlardan 5.3 milyon doların üzerinde bir miktarı dondurduk.” ifadelerini kullandı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. HACI MAHMUT AKILLI Yanıtla

    Sayın site yöneticileri ve adminler Btctürk yöneticileri ve sahipleri hack saldırısı sırasında kullanıcıların ne kadar kayıp yaşadıklarını ve bu kişilerin kayıpların ne kadarının karşılandğını neden açıklamıyorlar bu konunun üzerinin kapatılmaması ve araştırılması gerekmektedir lütfen bu konuyu iyice ve derinlemesine araştırıp sitenizi takip eden tüm insanlarımıza açıklamanızı rica ederim