ABD’de şehir kurmaktan NBA takımı almaya… DAO trendi güç kazanıyor

Geçtiğimiz günlerde Sotheby’s’teki müzayedede ABD Anayasası’nın ilk baskısını satın almak için milyarder Ken Griffin ile mücadele eden ancak kaybeden Constitution DAO’dan sonra, bir başka DAO, bir NBA takımı satın almaya çalışıyor.

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon anlamına gelen DAO’lar, üyelerinin sahibi olduğu ve yönettiği internet işletmeleri olarak düşünülebilir. DAO’larda, merkezi bir yönetim veya lider yok, kararlar herkesin söz sahibi olmasını sağlamak için oylamalarla alınıyor. Her şey şeffaf. DAO’lara belirli bir amaç doğrultusunda para yatırılabilir.

DAO’lar, son dönemde eskiye kıyasla daha çok gündeme geldi. Yakın zaman önce Ethereum blok zincirinde bir şehir inşa etme hedefiyle yola çıkan CityDAO, 0.25 ETH’den başlayan fiyatlarla 10 bin vatandaşlık sattı. DAO, ABD’nin Wyoming eyaletinde 160 dönümlük bir arazi satın aldı ve şimdi buradaki arazi, dünyanın dört bir yanındaki CityDAO vatandaşları tarafından yönetiliyor. Bu arada 0.25 ETH’den satılan vatandaşlık için taban fiyat da 3.77 ETH’ye yükseldi.

İlk paragrafta bahsedildiği üzere, ConstitutionDAO adındaki bir başka DAO da ABD Anayasası’nın ilk kopyasını satın almak için milyarder Ken Griffin ile yarışa girdi. 17 bin kripto para yatırımcısından 40 milyon doların üzerinde bir miktar toplanmıştı. Telefonda gerçekleşen sekiz dakikalık bir teklif mücadelesinde kazanan 43.2 milyon dolarlık teklifiyle Griffin oldu. ConstitutionDAO, açık artırmayı kaybetmesinden sonra topladığı fonları destekçilerine iade etme sürecini başlattı.

CityDAO ve ConstitutionDAO gibi girişimlerden sonra yeni bir DAO da, NBA takımı satın almak için para toplamaya başladı. Chicago Bulls’un genel menajeri Jerry Krause’nin adını taşıyan Krause House DAO, Perşembe günü sonlanan sona eren satışta 4.1 milyon dolar değerinde yaklaşık 1000 ETH topladı. Miktar, bilet şeklinde oluşturulan NFT’lerin satışı yoluyla elde edildi. Alıcılara NFT’lerin yanı sıra KRAUSE token’ları da verildi. “Takım sahipliği, bir avuç milyarderle sınırlı kalmamalı” diyen girişim, kendini “DAO olarak bir NBA takımını satın alıp yönetecek kadar çılgın basket fanatikleri topluluğu” şeklinde ifade ediyor.

Krause House DAO, toplanan paranın bir gün NBA takımı alacak seviyeye gelme hedefiyle gelecekteki projelere yatırılacağını söyledi. DAO katılımcıları, paranın nereye harcanacağına oylamalarla yön verecek. Esas amaç ise bir DAO’nun profesyonel bir basketbol takımını yönetmenin etkili bir yolu olabileceğini kanıtlamak.

NBA’de kulüp değerleri oldukça yüksek. En az değere sahip Memphis Grizzlies’in değeri 1.3 milyar dolar. Listenin ilk sırasında ise 5 milyar dolarlık değeriyle New York Knicks var.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl