Bu hafta SEC’den onay bekleyen Bitcoin ETF’leri ve tarihler

sec

Dünya genelinde Bitcoin ETF çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. ETF’lerin bir numaralı kripto paraya önemli bir para girişi sağlaması bekleniyor.

ETF başvurularını alan ve buna ilişkin bir karar vermekte yetkili olan kurum ise Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC). SEC’nin bu hafta içerisinde masasında karar için bekleyen 3 önemli Bitcoin ETF başvurusu olacak. ProShares Bitcoin Strategy ETF’inin en geç Salı gününde işlem görmesi beklenirken diğer ETF başvuruları ise şu şekilde:

1. Valkyrie Bitcoin Strategy ETF

Dijital varlık ve alternatif varlık yatırımları ile bilinen Valkyrie Investments, Bitcoin ETF başvurusunu Ocak 2021’de yaptı. Bu ETF’nin Chicago Ticaret Borsası’nın referans fiyatı ile NYSE (New York Stock Exchange) üzerinde işlem görmesi bekleniyor. Böylelikle yatırımcıların farklı stratejiler edinmesi mümkün olacak. Bitcoin’lerin saklanması ise Xapo’nun soğuk cüzdanlarında gerçekleşecek.

Valkyrie’ın sunduğu ETF’in olası onay tarihi 25 Ekim 2021.

2. Invesco Bitcoin Strategy ETF

Bitcoin ETF başvurusunu, Galaxy Digital ile ortak olarak yapan Invesco da onay konusunda beklentinin büyük olduğu şirketlerden. Şirket, ABD’deki en büyük dördüncü ETF sağlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Amerikan piyasalarındaki ETF kısmında tecrübeli olan Invesco’nun ETF’inin onaylanması kripto para piyasalarına olumlu yansıyabilir.

Invesco şirketinin sunduğu ETF için de muhtemel onay tarihi 19 Ekim 2021.

3. VanEck Bitcoin Strategy ETF

Bitcoin ETF başvuruları arasında ilk sıralarda yer alan VanEck, 2018 yılından beri Bitcoin ETF onayı almak için çalışıyor. 2018’de yaptığı ilk başvuruyu 2019 yılında geri çeken şirket, ikinci bir başvuruyu 2020 yılının Aralık ayında yaptı. 

Bunun en temel sebebi de SEC başkanının o tarihlerde değişmiş olması. VanEck, kripto piyasalarının manipülasyona karşı güçlü olacağını kanıtlamayı hedefliyor. Böylelikle, 2016’dan beri piyasanın kurumsal bir döngüye girdiğini de kanıtlayabilecek.

VanEck’in Bitcoin ETF başvurusu için 25 Ekim’de bir karar verilmesi bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl